امروز شنبه, 30 تیر 1397 - Sat 07 21 2018

https://telegram.me/emamemobin

منو

تفسیر و علوم قرآنی

تکامل اجتماعی شخصیت زن در سایه حضور در جوامع شغلی از منظر دیدگاه های اسلامی و غربی

مجتبی معنوی

چکیده

در این پژوهش از منظر اجتماعی بودن شخصیت انسان به موضوع نگریسته شده است و تکامل اجتماعی زن را از این منظر مورد بررسی قرار داده ایم . دیدگاه های مختلف درباره تکامل اجتماعی  شخصیت زن مورد بررسی  قرار گرفته اند آنچه در دیدگاه سنتی وجود داشته شخصیت زن  در  انجام کارها در خانه و  فضای محصور خانه ها خلاصه می شده است و در دیدگاه نوین که تقریباً بعد از جنگ جهانی دوم ظهور پیدا کرد جایگاه زن در محیط هایی که قبلاً  مختص مردان قلمداد می شده است مورد بررسی قرار می گیرد. عوامل مختلفی در این تحولات و حضور زن در جوامع شغلی دخیل بوده است و مشکلاتی که  در فضای خانواده را سبب شده است که در این پژوهش به  آنها پرداخته شده است . این پژوهش به روش کتابخانه ای و استنباط مفاهیم از منابع دینی و علمی به ارائه راهکار پرداخته شده است . آنچه از مطالعه منابع دینی و علمی قابل استناد بر می آید مشخص می شود که در دیدگاه غربی عملاً بین بکارگیری زن و مرد در جوامع شغلی تفاوتی قائل نیستند  وجایگاه شغلی با ویژگی های ذاتی وفطری زن همخوانی ندارد در واقع هدف غائی از شاغل بودن زنان صرفاً بالا بردن بهره وری و افزایش سود اقتصادی سازمانها و شرکت ها می باشد و کرامت انسانی شخصیت زن در افکار جایگاهی ندارد . به بیان رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای که  «مرد واره» کردن زن و التذاذ جنسی مرد از زن را دو ظلم اصلی گفتمان غرب درخصوص زن برشمردند و گفتند: "غربی ها به دنبال آن هستند که مشاغلی را که با وضعیت جسمی و فکری مردان سازگار است، به زنها تعمیم و آن را به عنوان یک امتیاز و افتخار جلوه دهند. اما در دیدگاه اسلامی شخصیت زن در اجتماع از منظر کرامت اسلامی مورد تاکید است و ارزش حضور زن در اجتماع را منوط به تناسب ویژگی های شغل با خصوصیات فطری زن قلمداد می نماید که می توان در نامه 31 نهج البلاغه به آن اشاره کرد .

 در این پژوهش با بیان مشکلات حضور زنان در جوامع شغلی و با استناد به تحقیقات مرتبط قبلی به نوعی جمع بندی منطقی می رسیم که زنان باید در اجتماع حضور یابند ولی نه به هر قیمتی از جمله رها کردن فرزندان و عدم رسیدگی به شوهر و نهایتاً سست شدن ارکان خانواده و فروپاشی آن.

 در همین  راستا پیشنهاداتی ارائه می گردد که  که حضور زنان در اجتماع تنها مستلزم اشتغال در بیرون از خانه نیست و این امر می­تواند با شرکت در گروه­های سازمان مردم نهاد (NGO) و فعالیت در کارهای عام المنفعه و ... تحقق پذیرد. البته ایجاد فرهنگ­سازی جهت ارتقاء مقام مادری و امر خانه­داری و بستر­سازی سالم جهت تغییر نگرش افراد به منظور بالاتر نبودن مقام و شأن و منزلت یک زن شاغل نسبت به یک زن خانه­دار از یک سو و حمایت از جنبه­ی مادری و خانه­داری زن توسط دولت و نهادهای دیگر جامعه از سوی دیگر لازم و ضروری به نظر می­رسد.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید