امروز شنبه, 30 تیر 1397 - Sat 07 21 2018

https://telegram.me/emamemobin

منو

تفسیر و علوم قرآنی

شخصیت شناسی حضرت فاطمه زهرا (س) از دیدگاه قرآن،اهل تسنن،محدثین،مستشرقین و نقش ایشان در تاریخ اسلام

زینت رفیعی،مینوش باختر و شهناز ابراهیمی

چکیده:

شخصیت فاطمة زهرا(س)، در روایات اهل تسنن به عنوان بانویی جامع فضائل انسانی ترسیم شده است. روایات اهل سنت در فضائل فاطمة زهرا(س) اعم از روایات تفسیری و غیرتفسیری است. روایات تفسیری جایگاه آن حضرت را از منظر قرآن نشان داده و بیانگر شخصیت فاطمة زهرا(س) در تعابیر الهی است. در روایات غیرتفسیری ابعاد دیگری از شخصیت حضرت فاطمه با نقل رسول خدا (ص)، آشکار می‌شود. جمع‌بندی هر دو دسته از روایات آن که حضرت زهرا(س) در کانون اهل بیت پیامبر(ص) قرار داشته، معصوم از هر خطا، ضامن تداوم نسل پیامبر(ص)، آگاه به حقایق دینی، قاطع در دفاع از حق در دوران رسالت، مدافع حریم ولایت پس از رحلت پدر، محبوبترین شخص نزد رسول خدا(ص)، سرور زنان دو عالم و ... می‌باشند. 

قرآن کریم تنها منبعی است که همه‌ی مسلمانان به آن اعتماد دارند و آن را پذیرفته اند. تمسک به قرآن و ائمه انسان را از سقوط حتمی در وادی ظلالت نجات می‌دهد؛ و ترک آن انسان را از راه دور کرده و سرگردان و گرفتار می‌کند. برای درک کردن و فهمیدن قرآن به اهل بیت نیازمندیم تا به عنوان الگو و مفسر قرآن به تفسیر آن بپردازند و همچنین برای درک و فهم مقام بسیار ولای ائمه و الگو گرفتن از آنها در زندگی نیاز به آیات قران داریم این منبع سرشار الهی بسیاری از صفات آنها را بیان می‌کند. علاوه بر آیات قرآن صدها روایت و حدیث اهل سنت در منابع معتبر آمده است. در منابع تفسیری اهل سنت چندین روایت در شأن و منزلت ائمه به ویژه حضرت فاطمه (ع) یافت می‌شود که برای شناخت شخصیت والای دختر پیامبر گرامی نقش بسزایی دارد. به درستی که چشم فلک تا به امروز بانویی با این کمالات معنوی ندیده و نخواهد دید. بانویی که صدها آیه‌ی قرآنی ثناخوان اوست، مادر یازده امام و کوثر قرآن است بانویی که کلام خداوند گواه بر صداقت اوست و مثل و مانندی ندارد. طهارت و عصمت او را قرآن بازگو می‌کند. بانویی که سرور زنان و پاره تن پیامبر اکرم است. اما چه شد که بعد از وفات پدر بزرگوارش بیش از دو ماه و حداکثر شش ماه زنده نماند و ناله های او در و دیوار مدینه را به لرزه درآورد؛ و در سن هجده سالگی در راه دفاع از ولایت به درجه‌ی والای شهادت نائل شد. 

دیدگاه علمای اهل تسنن نسبت به حضرت فاطمه (س):

در مورد شأن و جایگاه بانوی دو عالم فاطمه زهرا (سلام الله علیها) علمای شیعه و سنی احادیث متواتری نقل کرده اند. .جام دینی: شنقیطی از علمای اهل سنت درباره جایگاه حضرت زهرا(س) آورده است: همانا سروری فاطمه زهرا(س)، از جانب دین اسلام امر واضح و روشنی است و بر کسی پوشیده نیست، زیرا وی پاره تن پیامبر(ص) است و آن که زهرا(س) را آزار دهد، پیامبر را می آزارد و آن چه که زهرا را نارحت کند، پیامبر را ناراحت می کند.در منابع تفسیری اهل سنت، روایت‌های فراوانی در شان اهل بیت به ویژه حضرت فاطمه (س) یافت می‌شود که برای شناخت شخصیت والای یگانه دختر پیامبر گرامی اسلام(ص) نقش اساسی دارد. آنچه در پی آمده گزیده ای از کتاب شخصیت حضرت زهرا(س) در قرآن از منظر تفاسیر اهل سنت است که به مناسبت ایام فاطمیه ارائه می‌شود.

فاطمه(س) در محشر:

در منابع سنت روایات مختلفی از افراد معتبری چون امام علی علیه الاسلام، عایشه، ابوسعید، ابو هریره، ابوایوب، سوید بن عمیر، بریده و ابن عمر و غیره نقل شده که پیامبر گرامی اسلام صل الله علیه و اله فرمود: «هنگامی که روز قیامت فرا رسد، منادی از پس حجاب ندا کند ای اهل محشر! چشمان خود را از فاطمه بپوشانید تا او عبور کند».حاکم نیشابوری (متوفای 405 هـ. ق) این حدیث را صحیح می داند. او نظیر همین حدیث، روایت دیگری هم نقل کرده و از حیث سند صحیح قرار داده است.

فاطمه(س) با پیراهن خونین حسین علیه السلام از عزاداران شفاعت می کند.

امیرالمومنین علیه السلام از پیامبر اکرم، حضرت محمد صلی الله علیه و اله روایت کرده که فرمود: «هنگامی که روز قیامت فرا رسد، از درون عرش ندا می رسد ای اهل قیامت چشمانتان را بپوشانید تا فاطمه، دختر محمد صل الله علیه و اله با پیراهن خضاب شده از خون حسین علیه السلام عبور کند. در آن هنگام فاطمه ساق عرش را گرفته عرض می کند: شما جبار و عادل هستی! پس در میان من و قاتل پسرم قضاوت کن. خداوند مطابق سنت من قضاوت خواهد کرد. سوگند به پروردگار کعبه آنگاه فاطمه عرض می کند: «الله اشفعنی فیمن بکی علی مصیبته، فیشفعها الله فیهم؛ خدایا به من اجازه شفاعت کسانی که در مصیبت او (حسین ) گریه کردند عطا کن و خداوند اذن شفاعت آنان (عزاداران) را به فاطمه عنایت می کند».ابن جوزی (متوفای 597 هجری قمری) روایات ورود فاطمه علیها السلام در محشر را جعلی می داند. نوۀ او، سبط ابن جوزی پاسخ می دهد: « ... اماحدیثنا، فاسناده صحیح، و رجاله ثقات؛ اما سند حدیث ما صحیح و رجال آن ثقه هستند.چنان که گذشت محدث بزرگ حاکم نیشابوری ( متوفای 405 هـ. ق) در چندین جای کتابش تصریح بر صحت این روایات کرده است . ابن ابی الحدید هم این روایت را صحیح می داند.

جایگاه فاطمه(س) از نگاه عالمان اهل سنت

 • دانشمندان اهل سنت در شأن حضرت فاطمه علیها السلام سخن فراوان گفته‌اند. در این جا به مختصری از این سخنان اکتفا می شود:
 • سیوطی: ما عقیده داریم که برترین زنان عالم، مریم و فاطمه هستند.
 • آلوسی:  فاطمه از همه زنان گذشته و آینده برتر است . با این حدیث برتر بودن فاطمه علیها السلام بر تمام زنان ثابت می شود، زیرا او روح و روان رسول خداست از این رو بر عایشه نیز برتری می‌یابد.
 • سهیلی: وی بعد از نقل حدیث معروف  فاطمةٌ بضعةٌ منی » می گوید :« من هیچ کس را مساوی با بضعة رسول الله نمی دانم .
 • ابن الجکنی:  بنابر قول صحیح‌تر فاطمه از همه زنان افضل است.
 • شنقیطی: همانا سروری فاطمه زهرا، از جانب دین اسلام امر واضح و روشنی است وبر کسی پوشیده نیست، زیرا وی پاره تن پیامبر است وآن چیزی که زهرا را آزار دهد، پیامبر را می آزارد و آن چه که زهرا را نارحت کند، پیامبر را ناراحت می کند. همان طورکه درحدیث صحیح از پیامبر نقل شده و هر دو حدیث از مسور بن مخرمه آمده است که: شنیدم از رسول خدا که بالای منبر بود و می فرمود: فاطمه پاره تن من است آن چه که فاطمه را آزار دهد ، مرا آزار می دهد و آن چه که او را ناراحت کند، مرا ناراحت می کند.
 • خلاصه زندگی حضرت فاطمه(س):

  حضرت فاطمه زهرا (س) در سال پنجم بعثت در شهر مکه چشم به جهان گشود. وجود نورانی آن حضرت قبل از آفریدن آسمان‌ها و زمین از نور عظمت خداوند آفریده شده و موجب قبولی توبه‌ی آدم و حوا گردید. او که پاره تن مصطفی، دارای صدها عنوان فضیلت، کوثر قرآن و همسر علی مرتضی و مادر حسنین و حجت خدا بر خلایق بوده است. پدرش حضرت محمد خاتم‌الانبیاء و مادرش خدیجه کبری، محبوبه‌ی رسول اسلام بوده که همه‌ی کس پیامبر بوده و پیامبر در تمام طول زندگی احترام خاصی برای او قائل بوده و بعد از وفات از او همیشه به نیکی یاد می‌کرد. رسول خدا (ص) چون به همسرش علاقه زیاد داشت و همیشه او را به نیکی یاد می‌کرد، عایشه اعتراض می‌کرد و می‌گفت : خدیجه پیرزنی بیش نبود، چرا این قدر از او یاد می‌کنی!؟ خداوند بهتر از خدیجه به تو عطا کرده است. پیامبر غضبناک شد و فرمود : به خدا سوگند! خدا بهتر از او به من نداده است. خدیجه وقتی ایمان آورد که مردم کفر ورزیدند و مرا تصدیق نمود وقتی دیگران تکذیبم کردند. خدا نسل مرا در اولاد او قرار داد. عایشه می‌گوید : از آن به بعد تصمیم گرفتم خدیجه را به بدی یاد نکنم! و در جایی دیگر می‌گوید : به هیچ زنی مانند خدیجه رشک نمی‌بردم، با این که سه سال قبل از عروسی من مرده بود، چون رسول خدا از او خیلی تعریف می‌کرد و خدا به او دستور داده بود که به خدیجه بشارت دهد که در بهشت قصری برایش مهیا شده است. برای فضیلت خدیجه همین کافی است که پیامبر اکرم (ص) او را یکی از چهار زن با فضیلت عالم و سرور زنان جهان معرفی کرده است. بعد از پدر بزرگوارش همسرش علی (ع) با فضیلت ترین مرد عالم بشریت بود که همه‌ی وجودش را برای سرافرازی، سربلندی و بقایای دین اسلام و خاتم‌الانبیاء سپری کرد. مردی که همه‌ی فضیلت‌ها و کمالات انسان کامل را دارا بود و همه‌ی صفات خوب در او جمع بود. همه‌ی مردم، خودی و بیگانه به او احترام می‌گذاشتند. شخصی که برای همه‌ی مردم چه در نسل‌های گذشته و چه در آینده الگو بود. فرزندانش ادامه دهنده‌ی نسل کوثر و سید و سردار جوانان اهل بهشت هستند و دخترانش مانند خود او مدافع حریم ولایت و امامت بودند .

  سرچشمه وجود فاطمه(س)از میوه بهشتی:

  روایاتی مختلف درباره انعقاد نطفه فاطمه (س) در شب معراج به سبب خوردن میوه بهشتی در منابع اهل سنت دیده می‌شود. افرادی مثل ابن عباس ، عایشه ، سعد بن مالک ، سعد بن ابی و قاص و غیره این روایات را نقل کرده اند. سیوطی «متوفای 911 ه. » در زیر آیه‌ی اول سوره اسراء، روایتی را از عایشه نقل می‌کند که عایشه آن را از رسول خدا شنیده بود که پیامبر فرمودند : «وقتی مرا به آسمان بردند داخل بهشت شدم و به درختی از درختان بهشت برخوردم که زیباتر و خوش میوه تر از همه‌ی درختان بود.یک دانه از میوه‌ی آن درخت را خوردم و همین میوه در صلب من نطفه ای شد وقتی به زمین آمدم و با خدیجه همسرم، همبستر شدم، فاطمه را حامله شد و اکنون هر وقت مشتاق بوی بهشت می‌شوم فاطمه را می‌بویم. » و معراج برای پیامبر تکرار شد و بعضی از دانشمندان مثل ابونصرالقشیری، ابن العربی سهیلی و شیخ عزالدین، معراج را دو مرتبه پذیرفته اند. بنابراین حدیث‌های انعقاد نطفه‌ی فاطمه از میوه بهشتی در شب معراج هیچ اشکال و ابهامی ندارد. 

  امیرالمومنین علیه السلام از پیامبر اکرم، حضرت محمد صلی الله علیه و اله روایت کرده که فرمود: «هنگامی که روز قیامت فرا رسد، از درون عرش ندا می رسد ای اهل قیامت چشمانتان را بپوشانید تا فاطمه، دختر محمد صل الله علیه و اله با پیراهن خضاب شده از خون حسین علیه السلام عبور کند. در آن هنگام فاطمه ساق عرش را گرفته عرض می کند: شما جبار و عادل هستی! پس در میان من و قاتل پسرم قضاوت کن. خداوند مطابق سنت من قضاوت خواهد کرد. سوگند به پروردگار کعبه آنگاه فاطمه عرض می کند: «الله اشفعنی فیمن بکی علی مصیبته، فیشفعها الله فیهم؛ خدایا به من اجازه شفاعت کسانی که در مصیبت او (حسین ) گریه کردند عطا کن و خداوند اذن شفاعت آنان (عزاداران) را به فاطمه عنایت می کند».ابن جوزی (متوفای 597 هجری قمری) روایات ورود فاطمه علیها السلام در محشر را جعلی می داند. نوۀ او، سبط ابن جوزی پاسخ می دهد: « ... اماحدیثنا، فاسناده صحیح، و رجاله ثقات؛ اما سند حدیث ما صحیح و رجال آن ثقه هستند.چنان که گذشت محدث بزرگ حاکم نیشابوری ( متوفای 405 هـ. ق) در چندین جای کتابش تصریح بر صحت این روایات کرده است . 

   

  وجود فاطمه(س)قبل از تولد آدم و حوا

  ابن حجرعسقلانی (متوفای 852 ه) روایتی از امام حسین عسکری و او از پدرانش و آنها از جابرین عبدالله و او از پیامبر نقل کرد. که پیامبر فرمود: «وقتی که خداوند حضرت آدم و حوا را خلق کرد، آنها در بهشت می‌خرامیدند و افتخار می‌کردند؛ و می‌گفتند : آیا کسی هم از ما زیباتر وجود دارد؟ در همین حالت بودند که ناگاه چشمشان به بانویی افتاد که مانند او را ندیده بودند و نور زیادی از او می‌درخشید که چشم‌ها را خیره می‌کرد. عرض کردند : پروردگارا این کیست؟ خداوند فرمود : این صورت فاطمه، سیده و سرور زنان فرزندان توست. گفتند : این تاج که بر سر دارد چیست؟ خداوند فرمود : آن تاج علی شوهر اوست. باز هم سؤال کردند : دو گوشواره‌اش چیست؟ خداوند فرمود : دو فرزند اوست و بعد خداوند فرمود : این‌ها در خزانه‌ی علم من قبل از دو هزار سال که تو را خلق کنم وجود داشته اند. 

  فلسفه نام های فاطمه(س):

  فاطمه :
  روایات زیادی از امام علی (ع) ؛ امام علی بن موسی الرضا (ع) ؛ و از ابن عباس ؛ ابوهریره و از جابر آمده است که پیامبر گرامی اسلام (ع) فرمود : «انّما سمّیت ابنتی فاطمة؛ لاُن الله فَطَمَها و فَطَمَ من أصبها من النار» همانا دخترم، فاطمه (س) نام نهاده شده است، زیرا خداوند وی و کسانی که او را دوست دارند، از آتش جهنم بریده و نجات داده است. البته در منابع شیعه علل دیگری نیز ذکر شده است. امام صادق (ع) فرمود : فاطمه (س) نامیده شد، زیرا خداوند خلق را از معرفت او باز داشته است. آن حضرت در روایت دیگری می‌فرمایند : «او را از شرک بریده است. »

  بتول :
  و فاطمه را بتول نامیدند، چون او در مقابل زنان آن زمان از جهت فضل و دین و حسب، جدا بود و بعضی می‌گفتند : چون انقطاع از دنیا به سوی خداوند داشته است. عبیده ی هروی در کتاب (الغریبین) می‌نویسد : «فاطمه را چون مثل و مانندی نداشت (بتول) نامیدند.» زبیدی می‌گوید: به خاطر شباهتش با مریم در منزلت نزد خداوند او را بتول نامیدند.

   

  ازدواج فاطمه(س):

  فاطمه زهرا (س) دختر پیامبر اکرم و از دوشیزگان ممتاز آن زمان بود. پدر و مادرش از اصیل ترین و شریف ترین خانواده های قریش بودند. فاطمه (س) این جمال ظاهری و کمالات معنوی و اخلاقی را از پدر و مادرش به ارث برده بود. شخصیت و عظمت پیامبر اکرم روز به روز زیادتر می‌شد. به همین علت دختر عزیزش مورد توجه بزرگان و ثروتمندان قریش قرار داشت و به خواستگاریش می‌آمدند ولی پیامبر طوری رفتار می‌کرد فکر می‌کردند مورد غضب پیغمبر قرار گرفته اند. رسول خدا فاطمه را برای علی نگاه داشته بود و دوست داشت از جانب او پیشنهاد شود. عمر و ابوبکر نیز از خواستگاران فاطمه بودند ولی پیغمبر قبول نکردند و پاسخ دادند : فاطمه هنوز کوچک است و تعیین همسرش با خداست. اصحاب رسول خدا احساس کردند که پیغمبر دوست دارد فاطمه را با علی کابین ببندد ولی از جانب علی پیشنهاد نمی‌شد. یک روز عمر و ابوبکر و سعد بن معاز و گروهی دیگر در مسجد انجمن داشتند. در بین سخن‌هایشان، سخن از فاطمه به میان آمد. ابوبکر گفت : که مدتی است که اعیان و اشراف عرب فاطمه را خواستگاری می‌نمایند اما پیامبر اکرم پیشنهاد را نپذیرفته و در جوابشان گفته اند : تعیین همسر فاطمه با خداست. ولی علی (ع) تا حال در مورد خواستگاری فاطمه اقدامی نکرده است. گمان کنم علت اقدام نکردنش فقر و تهیدستی باشد. سلمان فارسی می‌گوید : عمر و ابوبکر و سعد بن معاز نزد علی (ع) رفتند. ابوبکر گفت : یا علی تو در تمام کمالات بر سایرین برتری داری، و می‌دانی که رسول خدا به تو علاقه زیادی دارد .اشراف و بزرگان قریش به خواستگاری فاطمه آمده اند ولی پیغمبر دست رد به سینه همه زده، گمان می‌کنم خدا و رسول، فاطمه را برای تو گذاشته اند؛ و شخص دیگری قابلیت این افتخار را ندارد. نمی‌دانم به چه علت شما در این اقدام کوتاهی می‌کنی؟ علی وقتی سخن ابوبکر را شنید اشک در چشمان مبارکش حلقه زد و فرمود : به خدا سوگند! همه خواستگار فاطمه اند، منهم بدین موضوع علاقه دارم. 

  یگانه چیزی که مرا از این موضوع باز داشته فقر و تهیدستی است. ابوبکر عرض کرد : یا علی! این سخن نفرمایید، زیرا دنیا و اموال دنیا در نظر خدا و رسول ارزشی ندارد. من صلاح می‌دانم هر چه زودتر در این کار اقدام نمایید و در خواستگاری فاطمه تعجیل نمایید. 

  ایمان و عبادت فاطمه(س):

  پیامبر اکرم درباره‌ی فاطمه (س) می‌فرماید: در اعماق دل و باطن روح زهرا ایمان به خدا چنان نفوذ کرده که برای عبادت خدا از همه چیز خودش را فارغ می‌سازد. اما حسن (ع) می‌فرماید : مادرم زهرا را در شب جمعه دیدم که تا صبح مشغول عبادت خدا بود. تا سفیده‌ی صبح در حال رکوع و سجود بود. شنیدم همه‌ی مؤمنین را یک به یک نام می‌برد و دعا می‌کرد، اما برای خودش دعا نکرد. عرض کردم : مادر جان چرا برای خودت دعا نمی‌کنی؟ فرمود اول همسایه بعد خویشتن. حسن بصری می‌گفت: فاطمه زهرا از عابد ترین مردم بود. در عبادت حق تعالی آنقدر بر پا می‌ایستاد تا پاهای مبارکش ورم نمود. پیامبر اکرم می‌فرماید: فاطمه دخترم بهترین زن عالم است. پاره‌ی تن من میوه دل من، نور چشم من و روح و روان من است. حوریه ای به صورت انسان است. وقتی که در محراب عبادت می‌ایستد نورش برای فرشتگان آسمان می‌درخشد. خدا به فرشتگان خطاب می‌کند بنده‌ی مرا می‌بینید که چگونه در مقابل من به نماز ایستاده و تمام اعضای بدنش از ترس می‌لرزد و غرق عبادت است! ای ملائکه آگاه باشید که همه‌ی پیروان فاطمه (س) را از عذاب دوزخ در امان دادم. البته شخصی که در دامان وحی رشد و نمو کند و تحت تربیت پدری مانند محمد (ص) قرار گیرد و شب و روز گوشش با صوت قرآن آشنا باشد، و در مرکز نزول قرآن تولّد یافته و در همه حال آنقدر عبادت کرد تا پاهای مبارکش ورم کرد و در خانه‌ی شوهری مانند علی (ع) زندگی کند، باید چنین مقام شامخی را در عبادت داشته باشد. پیامبر خدا (ص) فرمود: «یا فاطمه! إنّ الله یغضب لغضبِک و یرضی لِرِضاکِ ؛ ای فاطمه (ع) بی شک خداوند از غضب تو غضبناک و از رضای تو راضی می‌شود. 

  آگاهی فاطمه (س) از رحلت خود:

  از ام سلمه روایت شده که : «فاطمه بیمار بود و همان بیماری به مرگش انجامید و من از او مراقبت می‌کردم. روزی که حال او بهتر بود و علی برای کارهای بیرون از خانه رفته بود، به من گفت : برایم آب بیاور. آب را آوردم و او به بهترین صورت، خود را شست. بعد گفت : لباس تازه ام را بیاور. لباس را آوردم و او پوشید و گفت : زیرا انداز مرا وسط اتاق پهن کن. انجام دادم، رو به قبله، دست‌هایش را زیر گونه‌اش قرار داد و به پهلو خوابید و گفت : اجل من رسیده و من خود را پاکیزه کردم، پس مرا کسی برهنه نباید ببیند و از دنیا رفت. »

  تشیع و تدفین پیکر فاطمه(س):

  صدای گریه و ضجه از شهر بلند شد، به سوی خانه‌ی حضرت فاطمه حرکت نمودند، حسن و حسین کنار حضرت علی (ع) نشسته بودند و گریه می‌کردند ام کلثوم هم گریه می‌کرد و می‌فرماید: یا رسول الله اکنون تو را از دست دادیم. همه‌ی مردم بیرون خانه جمع شده بودند و منتظر خروج جنازه‌ی زهرا بودند. ناگهان ابوذر از خانه خارج شد و گفت : پراکنده شوید زیرا تشییع جنازه به تأخیر افتاد. عمر و ابوبکر به علی (ع) تسلیت گفتند و عرض کردند : یا ابالحسن مبادا قبل از ما بر جنازه‌ی فاطمه نماز بخوانی. علی بن ابی طالب در همان شب فاطمه (س) را به اتفاق اسماء غسل را دو کفن کرد. بچه های یتیم فاطمه اطراف جنازه گریه می‌کردند. وقتی غسل و کفن فاطمه تمام شد صدا زد : ای حسن، ای حسین، ای زینب، ای ام کلثوم بیایید با مادرتان وداع کنید که دیگر او را نخواهید دید. یتیمان زهرا (س) روی جنازه‌ی مادر افتاده می‌بوسیدند و می‌گریستند. علی (ع) یتیمان را از روی جنازه‌ی مادر برداشت. بر جنازه نماز خواندند و حرکت کردند. عباس و فضل و مقداد و سلمان و ابوذر و عمار و حسن و حسین (ع) و عقیل و بریده و حذیفه و ابن مسعود در تشییع جنازه شرکت نمودند. جنازه مبارک آن حضرت را در تاریکی شب، وقتی همه خواب بودند آهسته و در سکوت به طرف قبر حرکت کردند، مبادا که منافقین بفهمند و مانع از دفن آن حضرت شوند. جنازه را کنار قبر گذاشتند، امیرالمؤمنین (ع) خودش بدن نازنین همسرش را داخل قبر گذاشت و با عجله تمام، خاک روی قبر ریختند. 

  آگاهی فاطمه (س) از رحلت خود:

  ابن مردویه از ابوهریره نقل می‌کند که علی از پیامبر پرسید : «یا رسول الله کدام یک از من و فاطمه در نزد تو محبوب‌تریم؟ فرمود : فاطمه محبوب‌تر است نزد من از تو، ولی تو گران قدری از فاطمه، و گویا تو را می‌بینم که کنار حوضم مردم را از آن دور می‌کنی، و کنار آن حوض به عدد ستارگان آفتابه‌هایی هست، و تو، حسن و حسین، فاطمه، عقیل و جعفر اهل بهشتید آن گاه این آیه را قرائت کردند: (إخواناً عَلی سُرُرٍ مُتَقابِلین) آن چنان در برابر هم هستید که به پشت سر یکدیگر نمی‌نگرید. 

  حضرت فاطمه زهرا از دیدگاه قرآن:

  درباره بزرگی ، قداست و عظمت آن بانوی بزرگ اسلام سخنان بسیاری گفته و نوشته شده است اما از همه بالاتر آنکه مهمترین مظاهر و نشانه های فضیلت و عظمت او ، آن است که خداوند متعال در قرآن کریم و در تعدادی از آیات به آن فخر زنان عالم اشاراتی با شکوه و عزت بخش دارد که خود به تنهایی عظیم ترین افتخارات را نصیب آن بانوی کار و پیکار ، انقلاب و تقدس می سازد.

  در این مورد باید گفت که فاطمه (س) ، نمونه و مصداق بارز و تمام و کمال آیات شریفه مباهله ، اهل البیت ، مودت در قربی ، وفاکننده به نذر ، اطعام کننده به یتیم و مسکین و اسیر و بالاتر از همه مصداق بارز «کوثر» و نمونه شمول اغلب آیات مذکور بر آن بانوی بزرگوار در میان اهل تحقیق و تفسیر اعم از شیعه و اهل سنت مورد اجماع و اتفاق است و این خود نشان میدهد که هیچکدام از علمای محقق و با انصاف ، در این باره شک و تردیدی ندازند و تنها دختر با فضیلت و صاحب کمالات پیامبر را شایسته چنین افتخاری دانسته اند. های بسیار دیگری از آیات قرآن کریم می باشد.در این باره از بزرگان اهل سنت ، مسلم و ترمذی و احمد و طبرانی ، ابن مردویه ، ابن حجر ، بیهقی و بسیاری دیگر به موضوع شمول آیات متذکره بر آن بانوی بزرگوار اسلام اشاره کرده و تفسیرهایی ارائه کرده اند که ما به صورت مختصر به تفسیر و توضیح چهار آیه شریفه می پردازیم و در این مورد از اسناد معتبر و مورد قبول علمای عامه و خاصه استفاده می کنیم :

   

  • آیه مباهله :

  در این آیه شریفه که در یکی از لحظات بسیار حساس و تاریخی صدر اسلام نازل شده و ناظر بر یکی از ماجراهای بسیار مهم است ، خداوند متعال چنین می فرماید : « هر آن کس که با تو محاجه نماید ، بگو که بیایید همگی فرزندان و زنان و خویشان خود را بخواهیم سپس مباهله کنیم و لعنت خداوند را بر دروغگویان قرار دهیم ...»

  وقتی مسئله دعوت نبوی و مقابله سران ادیان دیگر با آن حضرت بالا گرفت و کار به جایی رسید که آنان رسول اکرم (ص) را دروغگو قلمداد کردند ، با نزول این آیه مرحله یک امتحان سخت و دشوار پیش آمد. قرار شد که هر دو طرف با خانواده و فرزندان و خویشاوندان خود در برابر یکدیگر صف آرایی کرده و به مباهله بپردازند. یعنی هر کدام لعنت خدا و نفرین و عذاب الهی را برای آن کسی که در ادعای خود دروغگو است را خواهان شوند. در این جا فاطمه زهرا (س) به تصدیق اهل قبله و اجماع و عموم مسلمین و محدثین عامه و خاصه ، حتی خوارج و منافقان ، مورد شمول این آیه است زیرا با توجه به اینکه در آیه مزبور آمده است که هر یک از شما زنان و فرزندان خود را بخواهید ، پیامبر اسلام از میان زنان جز فاطمه زهرا (س) جگر گوشه خود و از فرزندان جز حسن و حسین (ع) و از خویشان جز علی بن ابی طالب (ع) را که برای او همانند هارون نسبت به موسی بود ، هیچکس دیگری را نخواست و فقط با همین گروه اندک به راه افتاد تا برای مباهله برود. وقتی می بینیم که رسول گرامی اسلام (ص) تنها زنی را که در این ماجرا همراه دارد ، پی می بریم که مراد از زنان در آیه فاطمه زهرا (س) است.

  • آیه تطهیر و پاکسازی :

  در این آیه شریفه آمده است : « خداوند اراده کرده است که شما اهل بیت را پاک و پاکیزه گرداند و از بدی ها دور سازد. »

  تحقیقات دقیقی که مفسرین و محدثین و دانشمندان علوم و معارف اسلامی که در کتاب های مبسوط اعتقادی و ایدئولوژیکی و بر اساس اسناد معتبر انجام داده اند ، نشان میدهد که هدف و منظور آیه شریفه از اهل بیت ، همان پنج تن از یاران کساء از دودمان عترت و رسالت است یعنی همان پنج اختر تابان که مرکب از رسول خدا(ص) ، علی بن ابی طالب (ع) ، فاطمه زهرا (س) و حسن و حسین (ع) بوده اند ولاغیر.

  نگاهی به مآخذ معروف و معتبر از علمای نام آور عامه و خاصه ، نکات مهمی را در این زمینه روشن می کند. از جمله جلال الدین سیوطی در تفسیر معروف «الدرالمنثور» در تفسیر و توجیه این آیه شریفه بیش از بیست حدیث از راه های مختلف وارد ساخته است که اثبات می کند هدف از اهل بیت همان پنج تن است و بس ؛ و نیز ابن جریر طبری بیش از پانزده حدیث در «ابیاء» آورده است که هدف و مراد آیه مزبور را از اهل بیت ، به همان پنج تن بزرگوار اختصاص می دهد؛ همان افرادی که تحت کساء و زیر پوشش خاص و پرفیض و پربرکت رسالت قرار داشتند و عنوان پر شکوه و جاودانه «پنج تن» در تاریخ اسلام و تاریخ معنویت بشری مخصوص آنهاست.

   

  •   آیه مودت خویشاوندان :

  خدای متعال در قرآن کریم خطاب به رسول بزرگوارش می فرماید : « ای پیامبر ، بگو که در برابر زحمات و مشقات رسالت خداوند و ابلاغ و تبلیغ آئین الهی ، هیچگونه مزد و پاداشی غیر از دوستی و مودت خویشاوندان خود نمی خواهم. » (سوره شوری ، آیه 23 )

  باید توجه داشت که دوستی و مودت خویشاوندان در مورد رسول اکرم (ص) با آنچه که در زندگی افراد عادی مطرح است ، تفاوت بسیار زیادی دارد زیرا این دوستی و مودتی که مورد نظر مقام شامخ رسالت است و خداوند متعال در قرآن کریم بیان فرموده است ، نه یک دوستی و مودت ساده بلکه در واقع همان تداوم برنامه رسالت الهی است.

  از محدثین اهل سنت و جماعت هم ، احمد بحرانی و حاکم بن ابی حاتم ، از ابن عباس نقل کرده اند که پیامبر بزرگوار اسلام (ص) در پاسخ سوالی از این آیه در تفسیر کلام آسمانی فرموده اند که آنان فاطمه (س) ، علی (ع) و فرزندان آنها هستند.

  حضرت فاطمه(س)از دیدگاه روایات:

  دکتر ناطقی در ادامه به بیان شخصیت فاطمه زهرا (س) از دیدگاه روایات پرداخته و می گوید : روایات و احادیث فراوانی درباره عظمت و مقام معنوی فاطمه اطهر وارد شده اند لکن در این جا به ذکر چند حدیث از محدثین اهل سنت اکتفا می کنم .

   

  • بانوی بانوان بهشتی :

  بارها این کلام زیبا را از زبان پیامبر گرامی اسلام (ص) درباره فاطمه زهرا (س) شنیده اید که خطاب به آن بانوی بزرگ فرمودند: « آیا نمی خواهی که بانوی بانوان بهشتی یا بانوی بانوان مومن باشی؟» – در واقع رسول خدا (ص) به دختر گرامی خود خبر میدهد که تو بانوی بانوان بهشتی می باشی.

   

  • فاطمه چرا فاطمه نامیده شده؟

  پیامبر بزرگوار اسلام (ص) روزی خطاب به زهرای اطهر (ع) فرمودند: آیا میدانی چرا فاطمه نامیده شدی> علی (ع) هنگام طرح این موضوع در محضر پیامبر بود و چون این مطلب را شنید مشتاقانه پرسید چرا؟ پیامبر فرمود : چون خداوند متعال دخترم فاطمه و نسل او را از آتش دور و جدا قرار داده است.

  باید توجه داشت که یکی از معناهای بلند و ارجمند کلمه فاطمه یعنی بازدارنده ، جدا کننده و جدا شده از شرور و بدیها ؛ بدین لحاظ معنای بیان رسول خدا درباره جدایی فاطمه (ع) از آتش بهتر و روشن تر قابل درک و فهم خواهد بود.

   

  • چهار بانوی بزرگوار:

  رسول گرامی اسلام طبق احادیثی که در اسناد معتبر ذکر شده است فرمودند: چهار زن برجسته و با فضیلت در تاریخ بشریت وجود دارند که عبارتند از مریم دختر عمران ، آسیه دختر مزاحم و همسر فرعون ، خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر من.

   

  • فاطمه پاره تن من است

  در روایات زیادی آمده است که رسول خدا (ص) فرموده اند : فاطمه پاره تن من است ، خوشحال می سازد مرا آنچه او را خوشحال سازد.

  علامه امینی پس از ذکر این حدیث می گوید : این حدیث را با اختلاف لفظ که همه یک معنی را می رساند از شخصیت های برجسته اهل سنت تعداد 59 نفر ، حدیث خشنودی را نقل کرده اند.

  فاطمه زهرا (س)از دیدگاه اندیشمندان مسیحی:

  سلیمان کنانی ، دانشمند مسیحی درباره حضرت زهرا (س) کتابی به نام «فاطمة الزهرا و ترفی و غمد» یعنی فاطمه زهرا زهی در نیام ، نوشته کرده که در آغاز کتاب خود می نویسد : « فاطمه زهرا مقامی والاتر از آن دارد که سندهای تاریخی و روایتی به سوی او اشاره کنند و گرامی تر از آن است که شرح حال گونه ها به جانب وی راهنما باشند ، فاطمه (س) را همین چهارچوب کافی است که وی دختر محمد (ص) و همسر علی (ع) و مادر حسن و حسین (ع) و بزرگ بانوی بانوان جهان است.»

  وی در پایان کتابش نیز می گوید : « فاطمه ، ای دخت مصطفی ، ای روشن ترین چهره ای که زمین را بر روی دو کتف خود بلند کرد ، تو جز دو نوبت برای زمین لبخند نزدی ، یک بار در سیمای پدر آن دم که در بستر آرامیده بود و تو را مژده قرب وصل میداد لبخند زدی و لبخند دیگر بدان هنگام گرد گرد لبان تو می گردید که جان بر لب داشتی و واپسین دم خویش را فرو می فرستادی ، تو همیشه با محبت زیست کردی ، تو با پاکی و پاکدامنی زیستی ، ای پاکیزه ترین مادری که دو ریحانه زادی و پروردی و بر قامت آن دو جامه ای از خز بخشندگی پوشاندی.

  فاطمه (س) از نگاه احمد بن حنبل :

   

  احمد بن حنبل در جلد سوم مسند خود نقل کرده است : شش ماه بود که پیامبر اسلام (ص) هر روز هنگامی که به نماز صبح می رفتند ، از درب خانه فاطمه عبور می کردند و می فرمودند : نماز نماز ای اهل بیت و آن گاه آیه انما یریدالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا ، را تلاوت می فرمودند.

  این خبر از سیصد تن از صحابه نقل شده است .

  فاطمه (س) در کلام لویی ماسینیون محقق فرانسوی : 

  مستشرق و پژوهشگر معروف فرانسوی که مدتی از عمر خود را وقف شناخت حضرت فاطمه زهرا (س) کرده و رساله ای را نوشته که در آن نکته های جالبی را بیان نموده است. کتاب ایشان در رابطه به واقعه مباهله یهودیان نجران با پیامبر است.

  وی می گوید : اوراد و دعاهای ابراهیم از وجود دوازده نور که منشعب از فاطمه هستند خبر میدهد... تورات موسی از آمدن محمد (ص) و دختر پر برکت او و دو آقازاده به مانند اسماعیل و اسحاق (حسن و حسین ) نوید میدهد...و انجیل های عیسی (ع) از آمدن احمد نوید می دهد و نیز بشارت می دهد که دختر پر برکتی خواهد داشت که دو پسر به دنیا می آورد.

  جایگاه شخصیت فاطمه (س) نزد اهل سنت :

  حضرت زهرا (س) در نزد اهل سنت نیز به عنوان سیده نساء العالمین شهرت دارد.از عایشه نیز نقل است که پیامبر اکرم، فاطمه را بهترین زنان عالم (خیر النساء) خوانده است.سیوطی می‌گوید: «ما عقیده داریم برترین زنان عالم، مریم و فاطمه(س)اند» آلوسی می‌گوید: در حدیث آمده است: «ان الفاطمة البتول افضل نساء المتقدمات و المتاخرات.» یعنی حضرت فاطمه (بتول) برترین زنان پیشین و پسین است. با این حدیث، افضل بودن فاطمه(س) بر تمام زنان ثابت می‌شود. زیرا او روح و روان رسول خدا بود. از این رو بر عایشه نیز برتری داشت.ابن‌الجکنی می‌گوید:«بنابر قول صحیح‌تر، فاطمه از همه زنان افضل است».[۶] روایاتی به همین مضمون در صحیح بخاری، صحیح ترمذی، مستدرک الصحیحین، حلیه الاولیاء ابی نعیم، خصائص النسائی، کنز العمال و … نیز نقل شده است.

  عبیده هروی  می گوید: «فاطمه را از آن جهت بتول نامیدند زیرا که نظیر و مانندی نداشت.» زمخشری در تفسیر خود درباره آیه ۱۲ سوره تحریم می نویسد: «تنها چهار تن از زنان عالم کامل ترین هستند: آسیه همسر فرعون، مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد(ص)»  این روایت را نجار، مسلم و ترمذی نیز از پیامبر اکرم نقل کرده اند.زمخشری و سیوطی در تفاسیر خود اشاره کرده اند که همانگونه که برای حضرت مریم از آسمان غذای آسمانی فرود می آمد این مائده آسمانی بر حضرت زهرا نیز فرود آمد و هنگامی که رسول اکرم از او سوال کرد این غذاها از کجاست، ایشان پاسخ دادند: «…هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَرْزُقُ مَنْ یَشاءُ بِغَیْرِ حِسابٍ» زکریا نیز همین سوال را از حضرت مریم کرده بود و چنین پاسخ شنیده بود.

  آیات قرآنی درباره حضرت زهرا (س) از نگاه اهل سنت :

  سیوطی بیان می کند که هنگامی که آیه «و آت ذالقربی حقه» نازل شد، پیامبر اکرم (ص) فاطمه را خواند و فدک را به او بخشید. ابن عباس، ذهبی و ابوسعید خدری و الهیثمی نیز این روایت را نقل کرده اند.

  در برخی از منابع اهل سنت، مانند تفسیر کبیرِ فخر رازی، الکشافِ زمخشری،  نیز مانند منابع شیعی منظور از واژه «نساءنا» یعنی «زنانمان» در آیه مربوط به داستان مباهله، حضرت زهرا (س) معرفی شده است.کثیری از دانشمندان و محدثان اهل سنت منظور از اهل بیت پیامبر در آیه تطهیررا علی، فاطمه، حسن و حسین دانسته اند.

  طبق نقل بسیاری از دانشمندان اسلامی‌، سوره کوثر در جواب شماتت دشمنان اسلام، همچون عاص بن‌وائل و همراهانش نازل شده است. چون پسران رسول خدا، قاسم و عبدالله از دنیا رفتند، عاص بن‌وائل سهمی گفت: نسل او قطع شد و او ابتر و بی عقب است. خداوند متعال در پاسخش این آیه را (ان شانئک هو الابتر) نازل کرد که خود عاص بن‌وائل ابتر و بدون عقب است. توضیح اینکه کوثر از ماده کثرت و دلیل  مبالغه کثرت است و معنای آن خیر کثیر می‌باشد‌؛ همان خیر کثیری که ادامه دهنده نبوت است. پیامبراکرم(ص) در زمان ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه(س) به همین خیر کثیر اشاره فرمود‌. 

  سخن معاصرین اهل سنت :

  اما صرف نظر از آنچه روایات و احادیث اهل سنت بر مناقب و بزرگواری حضرت زهرا و نقش او در تاریخ اسلام و جایگاهش نزد پیامبر دلالت دارند، جای این پرسش وجود دارد دانشمندان اهل سنت چه نگاهی به بانوی بزرگ اسلام دارند؛ اگرچه که ثبت حقایقی پیرامون فاطمه در منابع اهل سنت نیز تا حد زیادی این مهم را آشکار می سازد.

  استاد توفیق ابوعلم یکی از نویسندگان معاصر مصری که زمانی سمت معاونت وزارت دادگستری مصر را به عهده داشته، کتابی با عنوان «فاطمه الزهرا» دارد. او در این کتاب خود می نویسد فاطمه دختر رسول  خدا مستوجب تکریم است، چرا که پدرش او را تکریم کرده و او را «مام پدر خود» (ام ابیها) خوانده است. او فاطمه را یکی از سازندگان تاریخ اسلام می خواند.دکتر فاطمه مرنیسی نیز در کتاب معروف خود با عنوان زنان پرده نشین و نخبگان جوشن پوش، از محبت خاص پیامبر به حضرت زهرا سخن می گوید.

  دکتر عایشه بنت الشاطی زینب پژوه مصری درباره مادر حضرت زینب، حضرت فاطمه می نویسد: «… خدا برای زهرا اختصاصاتی قایل شد که خواهران سه گانه اش: زینب، رقیه و ام کلثوم نداشتند. زیرا با قلم ازلی چنین نوشته شده بود که زهرا به تنهایی نگهدارنده پاک و پاکیزه ای برای سلاله پاک و مرغزار خرمی برای روییدن درخت پرشاخ و برگ اهل بیت قرار گیرد.»

  و اما این گفتار را با بیان زیبای اقبال لاهوری، دانشمند سنی معاصر به انجام می رسانیم. محمد اقبال لاهوریدر بخشِ رموز بی خودی دیوان خود در مورد اینکه شخصیت حضرت زهرا نمونه کاملی برای زنان جهان است شعر زیر را می سراید. او در این شعر ضمن معرفی حضرت به مناقب و بخشش های او اشاره می کند و فرزندان او را نمونه کاملی می داند که جز این مادر نمی توانند، تولد یابند. در پایان اقبال می گوید اگر سجده بر غیر خدا جایز بود، بر فاطمه سجده می کردم:

   

  مریم از یک نسبت عیسی عزیز                        از سه نسبت حضرت زهرا عزیز

  نور چشم رحمة للعالمین                               آن امام اولین و آخرین

  آنکه جان در پیکر گیتی دمید                         روزگار تازه آئین آفرید

  بانوی آن تاجدار «هل اتی»                                      مرتضی مشکل گشا شیر خدا

  پادشاه و کلبه ی ایوان او                               یک حسام و یک زره سامان او

  مادر آن مرکز پرگار عشق                               مادر آن کاروان سالار عشق

  آن یکی شمع شبستان حرم                           حافظ جمعیت خیرالامم

  تا نشیند آتش پیکار و کین                                      پشت پا زد بر سر تاج و نگین

  وان دگر مولای ابرار جهان                              قوت بازوی احرار جهان

  در نوای زندگی سوز از حسین                         اهل حق حریت آموز از حسین

  سیرت فرزند ها از امهات                               جوهر صدق و صفا از امهات

  مزرع تسلیم را حاصل بتول                                      مادران را اسوه ی کامل بتول

  بهر محتاجی دلش آنگونه سوخت                      با یهودی چادر خود را فروخت

  نوری و هم آتشی فرمانبرش                           گم رضایش در رضای شوهرش

  آن ادب پرورده ی صبر و رضا                          آسیا گردان و لب قرآن سرا

  گریه های او ز بالین بی نیاز                            گوهر افشاندی بدامان نماز

  اشک او بر چید جبریل از زمین                       همچو شبنم ریخت بر عرش برین

  رشته ی آئین حق زنجیر پاست                       پاس فرمان جناب مصطفی است

  ورنه گِرد تربتش گردیدمی                             سجده ها بر خاک او پاشیدمی

  ابعاد شخصیت حضرت فاطمه(س):

  پیرامون شخصیت وجودی و مقام معنوی فاطمه زهرا (س) بسی کتاب ها نگاشته شده و سخن های فراوانی بیان شده است، اما اگر هزاران برابر آن نیز از قلمرو ذهن و اندیشه بشر به درآید و صورت گفتار یا نوشتار پذیرد، باز قطره ای باشد از اقیانوس بی کرانۀ فضیلت های حضرتش.ما در این مقال با اعتراف به عجز خود در این مجال، تنها به ذکر قطره ای از آن دریای بی کران می پردازیم؛ چرا که گفته اند:

  آب دریا را اگر نتوان کشید               هم به قدر تشنگی باید چشید.

  در آسمان معرفت حضرت زهرا (س)، برترین اندیشه های بشری، حیران و تیز پروازترین عقل ها، سرگردان اند. برای دست یابی به ساحل دریای معرفت او باید به سراغ احادیث معصومین (ع) رفت. بنابر روایات متعدد و معتبری که از ائمه طاهرین (ع) رسیده، حقیقت لیلة القدر به وجود مقدس فاطمه زهرا (س) تفسیر شده است؛ چرا که لیلةالقدر ظرف نزول قرآن صامت است و فاطمه (س)، ظرف نزول یازده قرآن ناطق و انسان های به تکامل و فعلیت رسیده یعنی ائمه اطهار (ع) است.قام حضرت صدیقه کبری (س) آنچنان والا است که رضایت و خشم حضرتش معیار رضایت و خشم پیامبر گرامی اسلام و رضایت و خشم کبریایی قرار گرفته است. چنان که در حدیثی پیامبر اکرم (ص) فرمودند: “فاطمه (س)، پاره تن من است، هر کس او را مسرور گرداند مرا مسرور کرده است و هر کس مرا مسرور گرداند خدا را مسرور کرده است و هر کس او را اذیت کند مرا اذیت کرده است و هر کس مرا اذیت کند خدا را اذیت کرده است. نیز فاطمه (س)، عزیزترین مردم در نزد من است.همچنین پیامبر گرامی اسلام در حدیثی فرمودند: “مریم سرور زنان زمانه خویش بود، اما دخترم فاطمه (س)، سرور همه زنان جهان، از آغاز تا فرجام آن است.در حدیثی دیگر فرمودند: «فرشته ای بر من نازل شد و به من بشارت داد که فاطمه (س) سرور همۀ زنان اهل بهشت و نیز سرآمد همۀ بانوان است.بدین ترتیب فضیلت و سروری فاطمه (س)، بر مریم و زنان صالحه ای همچون آسیه ثابت می گردد. آری، مقام و منزلت زهرای مرضیه (س)، نه تنها بسی والاتر از مقام آسیه و مریم است که اوج افتخار آنان، توفیق خدمت گزاری آستان حضرت خدیجه کبری (س) به هنگام وضع حمل فاطمه زهرا (س) است.

  از ابعاد کرامتی حضرت زهرا (س) می توان به پارسایی و قناعت به ثروتی اندک و امکاناتی ناچیز، در عین امکان بهره مندی از بالاترین امکانات را اشاره کرد؛ چرا که او دختر پیامبر اسلام (ص) است و آن حضرت مزرعه با ارزشی همچون “فدک” را به ایشان بخشیدند که در آمد خوبی داشت. همچنین شوهرشان حضرت علی (ع) از محل کار و تلاش خود در آمد قابل توجهی داشتند و حضرت می توانستند زندگی مرفهی برای خود و همسر و فرزندان خود فراهم آورند، اما همۀ در آمد خود را صرف نیازمندان می کردند و  خود به یک زندگی بسیار سخت و پر مشقت اکتفا می نمودند.

  بُعد دیگر شخصیت آن حضرت، بعد انفاق و ایثار است. داستان بخشیدن لباس عروسی خود، آن هم در شب عروسی بسیار معروف است و جریان ایثار غذا و طعام خود در عین نیازمندی به مسکین و یتیم و اسیر در مدت سه شب پی در پی، در قرآن مجید سورۀ دهر (انسان) آمده است.

  یکی دیگر از ابعاد کرامتی حضرت زهرا (س) عبادات آن حضرت است، عبادت فاطمه از لحاظ کمیت، تا بدان حد گسترده است که در لحظه لحظه زندگی او حضور و ظهور دارد. رفتار او، گفتار او، نگاه او، تلاش او، نفس کشیدن او در هر لحظه شب و روز، عبادت بود. او هر شب بعد از خوابانیدن بچه ها و فراغت از دیگر وظایف خانه داری، بر سجاده عبادت به نماز می ایستاد، تا جایی که پاهای مبارکش متورم می شد. عبادات آن حضرت چنان بی مانند است که درخشندگی نور آن باعث حیرت و لذت ملائکه مقرب الاهی می گردد، تا جایی که هفتاد هزار فرشته از فرشتگان مقرب الاهی همگی بر او سلام و تحیت می فرستند.

  یکی از افتخارات شیعه صحیفه فاطمیه است. شیعه معتقد است این کتاب شریف الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه است.حیا، عفت و حجاب حضرت زهرا (س): جلوه هایی بسیار زیبا و دیدنی از رفتار و گفتار فاطمه زهرا (س) در عرصه حجاب و عفاف گزارش شده است که می باید سرمشق دختران و زنان ما در زندگی قرار گیرد. روزی پیامبر اکرم (ص) از جمع مسلمانان حاضر در مسجد سؤال کردند: چه روش و سیره ای برای زندگانی بانوان بهتر است؟ حضرت زهرا (س) به واسطه سلمان – که خود را عاجز از جواب این سؤال می دانست و به همین دلیل به خانه حضرت زهرا (س)، خود را رسانیده بود- فرمودند: “برای زنان بهتر است که مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم نیز ایشان را نبینند.

  در آخر به یکی از ضروری ترین عرصه هایی که در آن بایستی به فاطمه زهرا (س) اقتدا نمود، اشاره ای داشته باشیم و آن عرصه دفاع از حریم امامت و ولایت می باشد؛ چرا که او در دورۀ کوتاه زندگانی خویش پس از هجران رسول خدا (ص) زیباترین جلوه پاسداری از حریم ولایت را به تصویر کشانید. فاطمه (س) مردم زمانه خویش را خوب می شناخت و می دانست آنان لیاقت عبرت پذیری از سخنان او و جسارت قیام به همراه او را ندارند، اما می خواست برای آیندگان، ضلالت را رسوا، حقیقت را برملا و حجت را تمام نماید، چنان که فرمود: “اما می دانم که خوارید و در چنگال زبونی گرفتار. یاری نکردن وجودتان را فرا گرفته و ابر بی وفایی بر قلوبتان سایه گسترده. چه کنم که دلم خون است و باز داشتن زبان شکایت از طاقت بیرون.فاطمه (س)، در قیام پر حماسه فرهنگی اش، لحظه ای از افشاگری و روشن گری های هدایت بخش خویش دست برنداشت تا به همه مسلمانان طول تاریخ بفهماند که سکوت در مقابل مهاجمان فرهنگی پذیرفتنی نیست. حضرت زهرا (س) در مقابل بدعت و تحریف اسلام، آرام ننشست،که برخاست، جوشید و خروشید، افشاگری نمود و روشنگری کرد؛ 

  چرا که با الهام الاهی و تحدیث جبرئیل از آینده خبر داشت و می دانست این روشنگری ها، عاقبت دل های لایقی خواهد یافت و نقش بی نظیری را در به ثمر رسانی امامت و محقق سازی هدف خلقت ایفا خواهد نمود. 

  شخصیت والای حضرت صدیقه کبری:

  با استفاده از سوره مباركه كوثر، گذري بر شخصيت و عظمت و فضايل والاي حضرت صديقه كبري (س) داشته و عناويني از قبيل پيشگويي و اعجاز سوره، معني و مراد كوثر، وجوه نامگذاري فاطمه زهرا (س) به كوثر، ارتباط كوثر محمدي با كوثر بهشتي، فاطمه به عنوان حقيقتي يكدانه در عالم خلقت، مورد بحث قرار گرفته و سپس فاطمه زهرا (س) بعنوان برترين و جامع‌ترين الگو عالم بشريت در همه ابعاد زندگي (سجاده بندگي، جلوه‌گاه وارستگي، عرصه وظايف خانوادگي، حيا، عفاف، حجاب، ايثار، انفاق، ساده زيستي و جبهه فرهنگي، سياسي....) براي همه عصرها، نسل‌ها معرفي و در نهايت به يكي از ضروري‌ترين عرصه كه بايستي به فاطمه زهرا (س) اقتداء كرد يعني عرصه دفاع از حريم ولايت و امامت و استمرار آن يعني ولايت فقيه در عصر غيبت امام زمان (عج) اشاره گرديد؛ چه اينكه فاطمه زهرا (س) همچون كوثر بيكران الهي به عنوان اسوه و الگوي بي‌نظير هميشه سرسبز و حيات بخش استمرار داشته و درس و عبرتي براي همه عصرها و نسل‌ها در طول تاريخ خواهد بود.

  سخن گفتن از شخصيت بي‌نظير فاطمه (س) شم بهشتي مي‌خواهد، چه اينكه پيامبر خدا فرمود:

  كلما اشتقت الي رائحه الجنه شممت رائحه ابنتي فاطمه.

  (هر زمان مشتاق بوي بهشت مي‌شوم دخترم فاطمه (س) را مي‌بويم و بوي بهشت از او استشمام مي‌كنم.)

  و در روايتي كه فريقين بر آن تأكيد دارند پيامبر خدا (ص) در شب معراج از بهشت عبور مي‌كرد، جبرئيل امين از ميوه درخت طوبي به آن حضرت داد و هنگامي كه به زمين بازگشت نطفه فاطمه (س) از آن ميوه بهشتي منعقد شد.  كوثري كه عطاي ويژه الهي است. موجودي كه زهره سماء و زهراي زمين است. چهره‌اي كه ثمر نتيجه هستي است. بانويي كه در شمار معصومين است. خود معصومه، پدر معصوم، شوهر معصوم، فرزندان معصوم مي‌باشند.

  بانويي كه محبت و ولايت او و خاندان او مزد رسالت و از فرائض ديني بشمار مي‌آيد.

  صديقه طاهره‌اي كه مظهر رضاي الهي و غضب ربوبي است.

  و مدال افتخار سيده نساءالعالمين را در فرآينش به خود اختصاص داده است. بانويي كه امام صادق (ع) فرمود:

  و هي الصديقه الكبري و علي معرفتها دارت القرون الاولي.

  (او صديقه كبري است كه بر محور شناخت او قرنهاي گذشته دور زده است.)

  اگر چه پيرامون شخصيت آسماني بانوي بانوان جهان حضرت فاطمه زهرا (س) بسي كتابها نگاشته شده و فراون سخن رانده شده است، اما گويا اگر هزاران برابر آن نيز قلم زده شود و سخن گفته شود باز قطره‌اي در مقابل اقيانوس بي‌كرانة فضيلت‌هاي حضرتش مي‌باشد.

  و به تعبير حكيمانه حضرت آيت الله جوادي آملي، گفتار و نوشتار هر چه بلند و پر معنا و نغز و رسا باشد، توان معرفي شخصيتي كه اصلش از عالم ملكوت و شاخ و برگش در جهان ناسوت گسترده است را ندارد. عارفي همچون حضرت امام خميني ره با آن جايگاه علمي و عرفاني‌اش از درك عظمت و مقام والاي حضرت زهرا (س) اظهار عجز و ناتواني كرد و فرمود: هر كس با هر بينش درباره او سخن گفته است از عهدة ستايش او بر نيامده است. چونكه دريا را در كوزه‌اي نتوان گنجاندپ.

  فضل زهرا را بشر كي توان احصا كرد

  قطره را قدرت نباشد وصف از دريا كند

  و من خود را قاصر مي‌دانم در مورد حضرت صديقه ذكري كنم. فاطمه به مرتبه‌اي رسيده است كه دست همه از او كوتاه است. حضرت فاطمه يك فرد معمولي نبود بلكه يك موجود ملكوتي است كه در عالم به صورت انسان ظاهر شده است. موجودي الهي جبروتي در صورت يك زن ظاهر شده است.

  زن كه تمام خاصه‌هاي انبياء در اوست، زني كه اگكر مرد بود نبي بود، زني كه اگر مرد بود جاي رسول الله (ص) بود.

  ما را كجا به كوي تو ممكن بود وصول

  كانجا خيال را نبرد قدرت نزول

  در وصف ذات پاك و كرامات بي‌حدت        

  گرديده نطق الكن و حيران شـود عقـول

  مقام معظم رهبري مدظله‌العالي هم فرمود:

  براي انسان‌هاي كوچكي مثل من خيلي دشوار است كه بخواهند دربارة آن عظمت سخن بگويند. ما خيال و يك تصوير و يك نقش در ذهنمان مي‌گذرانيم، اين كجا و واقعيت‌ها و حقيقت‌ها كه بسي عظيم‌تر از ذهن است كجا- واقعاً دختر پيامبر معماي ناگشوده ذهن بشر و معارف بشري است، حقيقتاً براي ذهن قاصر ما، آن علو درجه معنوي و ملكوتي ام الائمه- النجباء (س) قابل درك نيست و به قدر فهم خود ممكن است شمه‌‌اي از رشحات را درك كنيم.آري فاطمه مجهوله القدر است همانگونه كه مخفيه القبر است. منزلت و قدر او مجهول و نهان است همان سان كه تربت و قبر او مخفي و پنهان است. لذا آن حضرت را فاطمه ناميده‌اند چونكه مردم از شناخت حقيقت او دور مانده و محروم شده‌اند.

  قال الصادق (ع): انما سميت فاطمه لان الخلق فطموا عن معرفتها.

  پس چه قلمي سزاوار ترسيم شخصيت ملكوتي حضرت فاطمه است، چه فكري ياراي توانايي درك فضائل او را داراست چگونه ممكن است ابعاد شخصيت آن بزرگوار در گفتار ما خاكيان محدود، جلوه‌گر شود. پس بايد اعتراف و اذعان نمود كه انسان نمي‌تواند شخصيت والاي حضرت را آنگونه كه هست درك كند و تبين نمايد. و براي شناخت و معرفتي مقام والاي آن حضرت بايد از سرچشمه وحي و سخنان معصومين استمداد طلبيد، چه اينكه فاطمه را غير از خدا و رسول (ص) و ائمه (ع) نشناختند و اگر احاديثي هم از خاندان وحي رسيده به اندازه فهم مستمعان بوده، نه به اندازه مرتبت او. و از سوي ديگر با گذشت بيش از چهارده قرن هنوز ابعاد گوناگون زندگاني حضرت زهرا (س) در اوج غربت و مظلوميت بسر مي‌برد و متاسفانه زواياي زندگي او براي بشريت در هاله‌اي از گمنامي و ابهاد قرار دارد.

  و از اينكه دست اندركاران آن كنگره نوراني قدمي در معرفي آن بانوي بزرگ اسلام گرفته‌اند جاي تقدير و تشكر دارد. و اين مقاله بر آن است تا فاطمه (س) را از ديدگاه وحي معرفي نمايد. اما از آنجا كه در مورد شخصيت فاطمه (س) و جايگاه والاي آن حضرت در قرآن آيات فراوان بطور مستقيم و غيرمستقيم وجود دارد، نظير آيات (تطهير، مودت، مباهله، ابرار، امانت، ذي‌القربي، صلوات، نور، ضرب‌المثل، بيوت، مرج‌البحرين يلتقيان، ايذاء، سوره قدر، سوره كوثر و...)

  وليكن با توجه به اينكه تفسير و توضيح اينها در يك مقاله امكان ندارد و حق آنها اداء نمي‌گردد. لذا آنچه در اين نوشتار مي‌آيد فقط تفسير و توضيح سوره مباركه كوثر در مورد عظمت بي‌نظير فاطمه زهرا (س) بعنوان كوثر قرآن است.

  اميد است اين عرض ادب و ارادات به پيشگاه پرعظمت حضرت صديقه كبري مقبول درگاه حق. و فرزندش حضرت مهدي (عج) واقع شود و گامي كوچك در معرفي حضرت بعنوان بهترين الگو براي همه عصرها و نسل ها برداشته شود.

  وجوه نامگذاری حضرت فاطمه(س)به کوثر:

  • فاطمه كوثر است چونكه فراواني و ماندگاري دودمان پيامبر اكرم فقط از طريق وجود با بركت فاطمه زهرا (س) در جهان تحقيق يافته و خداوند نسلي بي‌نظير و ماندگار به پيامبر اكرم عطاء فرمود اين وجه مطابق با شأن نزول هم هست و دشمنان اسلام با مرگ فرزندان پسري پيامبر اكرم، او را ابتر ناميدند، اما خداوند در آن زمان به پيامبرش تسلي داد كه كوثر نصيب او خواهد نمود و اين وجه دو جهت دارد.

  * الف: يازده امام معصوم از فاطمه زهرا (س) مي‌باشند. اگر خداوند به حضرت مريم يك عيسي داد، اما به حضرت فاطمه زهرا (س) يازده عيسي بلكه بالاتر از عيسي داد و عيساي مريم يكي از يارانحضرت مهدي فرزند حضرت زهرا مي‌باشد. و به تعبير حضرت علامه حسن‌زاده آملي خداوند به فاطمه زهرا يازده قرآن ناطق داد پس بفهم معناي آيه انا اعطيناك الكوثر را 36.

  * ب: هزاران هزار نفر از فرزندانو دودمان پيامبر اكرم از طريق فاطمه زهرا (س) سراسر جهان وجود دارند كه در ميان آنها علماء بزرگ و مراجع تقليد و در عصر ما همچون حضرت امام خميني ره و مقام معظم رهبري هستند كه منشأ خيرات و بركات فراوان شده‌اند.

  • فاطمه كوثر است به خاطر آنكه همه بايد به او اقتدا كنيم و دستورات و معارف و احكام دين را بوسيله او و فرزندان او بگيريم اين همه رواياتي كه از ابواب مختلف اسلام از ائمه معصومين به ما رسيده كه فقط در كتاب شريف وسائل‌الشيعه قريب سي و پنج هزار روايت وجود دارد، از طريق فرزندان حضرت صديقه كبري بوده است. همچنانكه حضرت امام خميني ره نيز به اين مطلب اشاره فرمودند.
  • فاطمه كوثر است چونكه عمده‌ترين رمز بقاي اسلام از طريق فاطمه است.

  اگر فاطمه نبود ائمه هم نبودند، لذا از اسلام هم خبري نبوده است. اگر حسين فاطمه نبود بني‌اميه اسلام را از بين مي‌بردند، اگر فرزندان زهرا (س) نبودند بني‌العباس اسلام را محو مي‌كردند. اگر اسلام در سراسر كرة زمين گسترش يافت با حضور و ايثارگري ائمه و ذريه پيامبر بوده است. و اصولاً رمز بقاي اسلام ناب محمدي (ص) و علوي (ع) از طريق فرزندان فاطمه در طول تاريخ بوده است. يعني همچنانكه فرزندان جسماني پيامبر به وسيلة فاطمه زهرا (س) در جهان گسترش يافت، آئين پيامبر و تمام ارزش‌هاي ديني و قرآني و ولايي هم توسط فاطمه و فرزندانش و علماء و نويسندگان و فقها و محدثين و مفسران محافظت و گسترش يافت.

  آري وجود فاطمه منبع خير كثير است كه هم باعث ماندگاري رسالت پيامبر شده است و هم عامل جاودانگي نسل پاك او.

   

  چه زهرا شد علت مبقي دين

  چــه زهــرا كه گــر ذات پاكش نبودي

  دل آسوده مي‌باشد اندر زمانه

  زمين گـــردد از نسل پــاكت گلستان         

  چه زهرا كه از عالمي گشته مهتر

  شدي غنچه ديـن و رســــم تــو پــرپــر

  كه نسل تو بر پاست زين يكه دختر

  زمــــان گــــردد از آل طــه منـــــور

   

  • فاطمه زهرا (س) خير كثير است، چونكه اگر اين عالم پا برجاست و به انسان رزق و روزي مي‌رسد به طفيل وجود نازنين فرزندان حضرت زهرا (س) است. اما صادق (ع) فرمود:

  لو بقيت الارض بغير امام لساخت. اگر زمين بدون حجت خدا باشد زمين اهلش را فرو مي‌برد بيمنه رزق الوراء و بوجود ثبتت الارض و السماء به طفيل وجود حجه خدا آسمان و زمين پا برجاست و روزي مي‌دهند و در زيارت جامعه هم در خطاب به ائمه معصوميت (ع) عرضه مي‌داريم بكم يمسك السماء ان تقع علي‌الارض. بواسطه شما آسمانها نگه‌داري مي‌شود و بر زمين نمي‌افتد اگر هم و غمي و مشكلي از انسان رفع مي‌شود بواسطه فرزندان فاطمه (س) است. بكم ينفس الهم و يكشف الضر و اگر اعمال ما قبول مي‌شود بواسطه آنهاست. بكم تقبل الطاعه المفترضه».

   

  • فاطمه زهرا (س) كوثر است. چونكه از فاطمه مصحفي باقيمانده است كه ارث ولايت است و ائمه (ع) براي مسائل گوناگون به آن مراجعه مي‌كنند. و علم گذشته و حال و آينده در آن وجود دارد كه خودش به حضرت امير (ع) گفت: ادن لاحدثك بما كان و بما هن كائن و بما لم يكن الي يوم القيمه حين تقوم الساعه و حضرت امام خميني (ره) در اين باره مي‌فرمايند:

  من راجع به حضرت صديقه سلام الله عليها خودم را قاصر مي‌دانم كه ذكري بكنم، فقط اكتفا مي‌كنم به يك روايت كه در كافي شريفه است و با سند معتبر نقل شده است و آن روايت اين است كه حضرت صادق (ع) سلام الله عليه مي‌فرمايد: فاطمه سلام الله عليها بعد از پدرش 75 روز زنده بودند در اين دنيا بودند و حزن و شدت بر ايشان غلبه داشت و جبرئيل مي‌آمد خدمت ايشان و به ايشان تعزيت عرض مي‌كرد و مسائلي از آينده نقل مي‌كرد.  ظاهر روايت اين است كه در اين 75 روز مراوده بوده است، يعني رفت و آمد جبرئيل زياد بوده است و گمان ندارم كه غير از طبقه اول از انبياي عظام دربارة كسي اينطور وارد شده باشد كه در ظرف 75 روز جبرئيل اين رفت و آمد داشته است و مسائل را در آتيه‌اي كه واقع مي‌شده است. مسائل را ذكر كرده است و آنچه كه به ذريه او مي‌رسيده است. در آتيه، ذكر كرده است و حضرت امير هم آنها را نوشته‌ است. كاتب وحي بوده است حضرت امير، همان طوري كه كاتب وحي رسول خدا بوده است... كاتب وحي حضرت صديقه در اين 75 روز بوده است. مسئله آمدن جبرئيل براي كسي يك مسئله ساده نيست. خيال نشود كه جبرئيل براي هر كسي مي آيد و امكان دارد بيايد، اين يك تناسب لازم است بين روح آن‌كسي كه جبرئيل مي‌خواهد بيايد و مقام جبرئيل كه روح اعظم است... اين تناسب بين جبرئيل كه روح اعظم است و انبياي درجة اول بوده است مثل رسول خدا و موسي و عيسي و ابراهيم و امثال اينها، بين همه كس نبوده است. بعد از اين هم بين كسي ديگر نشده است. حتي دربارة ائمه همه من نديده‌ام كه وارد شده باشد اينطور كه جبرئيل بر آنها نازل شده باشد فقط اين است كه براي حضرت زهرا سلام‌الله عليها است آنكه من ديد‌ه‌ام كه جبرئيل بطور مكرر در اين 75 روز وارد مي‌شده و مسائل آتيه‌اي كه بر ذرية او مي‌گذشته است، آن مسائل را مي‌گفته است و حضرت امير ثبت مي‌كرده است و شايد يكي از مسائل كه گفته است راجع به مسائلي است كه در عهد ذرية بلند پاية او حضرت صاحب سلام الله عليه است براي او ذكر كرده است كه مسائل ايران جزو آن مسائل باشد، ما نمي‌دانيم.حاصل اين مراوده جبرائيل با حضرت زهرا (س) در عرض 75 روز مصحف فاطمه شد كه ارث ولايت و مجموعه گرانسگي است و حضرت امام خميني ره در وصيتنامة خود فرمود: ما مفتخريم كه صحيفه فاطمه كه كتاب الهام شده از جناب خداوند متعال به زهراي مرضيه است از ماست.

  • فاطمه كوثر است. چون كه در حجره‌اي كوچك و محقر انسانهايي تربيت كرد كه به سبب عدد چهار، پنج نفرند اما به حسب واقع تمام قدرت حق تعالي و صفات الهي در اين خانواده متحلي شد. نورشان از عالم خاك تا آنسوي افلاك و از عالم ملك تا آنسوي ملكوت اعلي مي‌درخشد.
  • فاطمه كوثر است، چونكه نبي مكرم اسلام فرمود: اگر همه نيكي ها و خوبي‌ها و ارزشهاي عالم بصورت يك شخص در آيد، آن شخص فاطمه است بلكه برتر و بزرگتر است و لو كان الحسن شخصاً لكان فاطمه بل هي اعظم. و به تعبير امام خميني (ره): تمام ابعادي كه در انسان متصور است در فاطمه (س) جلوه كرده، او موجود ملكوتي است كه در اين عالم بصورت انسان ظاهر شده. موجود الهي جبروتي كه در صورت يك انسان ظاهر شده است. زني كه تمام خاصه‌هاي انبياء (ع) در اوست. 
   • فاطمه كوثر است، چونكه روايت شده، لولاك لما خلقت الافلاك و لولا علي لما خلقتك و لولا فاطمه لما خلقتكما.

   پس براساس اين روايت، خلقت پيامبر و ائمه و اين عالم با آن همه كرات و سيارات و كهكشانها و مواهب خدادادي، از بركت وجودي فاطمه (س) است.

   آري اگر فاطمه نبود آدم دم نمي‌زد، نوح نوحه نمي‌كرد. ابراهيم در آتش سوخت و موسي در نيل غرق و نسيم مسيح نمي‌وزيد و بوي گل محمدي آفاق و انفاس عالم را در نمي‌ورديد.

   اگر فاطمه نبود محمد (ص) را مادر (ام ابيها) و علي را همسر و حسن و حسين، سيد شباب اهل الجنه نبودند، اگر فاطمه نبود مهدي (عج) نبود و اگر مهدي نبود مهد عالم نمي‌جنبيد و نبض زمان نمي‌تپيد، زمين اهلش را مي‌بلعيد و اگر فاطمه نبود روح خدا خميني (ره) نمي‌خروشيد و سيد علي خامنه‌‌اي، علي زمان نمي‌شد.

    

   هستيِ هستي به بود فاطمه است

   مهر محراب سجود فاطمه است

   قصـه را كـــوته كنــم كـــانــــدر ازل

   عـلت خلقــت وجــود فــاطمــــه است

    

   • فاطمه كوثر است: چونكه از فاطمه زهرا (س) آثاري زيادي از جهت نظري و شيوه‌هاي عملي براي بشريت باقي مانده است، از قبيل انفاق و ايثار: (يطعمون الطعام علي حبه مسكينا و يتيما و اسيرا). عبادت و بندگي، اخلاص. زهد و ساده زيستي، صبر و بردباري، عصمت، عفت، حجاب، همسرداري، تربيت فرزندان، شيوه‌هاي دفاع از ولايت و امامت، فعاليت‌هاي سياسي اجتماعي، خطبه‌ها و رفتار و سخنان فاطمه (س) و ... اما از حضرت مريم چيزي باقي نمانده است.
   • فاطمه كوثر قرآن است، چونكه خيرات و بركات او در فرداي قيامت هم نصيب محب فاطمه مي‌شود. چونكه محبت به فاطمه (س) در فرداي قيامت ماية نجات انسان است.

   پيامبر خدا فرمود: يا سلمان من احب فاطمه ابنتي فهو في الجنه و من ابغضها فهو في النار، يا سلمان حب فاطمه ينفع في ماه من المواطن ايسر ذلك المواطن الموت و القبر و الميزان و المحشر، الصراط و المحاسبه.اي سلمان هر كس دخترم فاطمه را دوست داشته باشد در بهشت و هر كس با او دشمني كند در جهنم است اي سلمان محبت فاطمه درصد مكان نفع مي‌رساند از جمله هنگام مرگ- قبر- ميزان- مشحر- صراط و موقع حسابرسي.

   در يك روايت نوراني ديگر خداوند متعال در خطاب به فاطمه زهرا (س) فرمود:

   و عزتي و جلالي و ارتفاع مكاني لقد اليت علي نفسي من قبل ان اخلق السموات و الارض بالفي عام ان لا اعذب مجيبك و محبي عترتك من النار. به عزت و جلالم سوگند، دو هزار سال قبل از خلقت آسمان و زمين به خود سوگند ياد نموده‌ام كه دوستان تو و دوستان عترت تو را به آتش جهنم عذاب نكنم. 

   چهره زهراي اطهر كه مظهر عطوفت رحماني و رأفت يزداني است نسبت به شيعيان و پيروان ولايت كه گرد عصيان و غبار طغيان بر سيماي جانشان نشسته است همانند باران رحمتي شست و شوگر ذنوب و رافع كدورات است. الهي و سيدي اسئلك بالذين اصطفيتهم و ببكاء ولدي في مفارقتي ان تغفر لعصاه شيعتي و شيعتي ذريتي. اي معبود و مولاي من، به حق انسان‌هاي برگزيده‌ات و به حرمت اشك‌هاي فرزندانم از تو مسألت مي‌كنم كه گناهكاران شيعيان من و پيروان فرزندانم را مورد آمرزش و مغفرت قرار بده.

   • فاطمه كوثر قرآن است. چونكه نسبت خانوادگي او شهره جهاني دارد. پدري چون پيامبر اسلام افضل انبياء و مادري چون خديجه كبري كه پيشرفت اسلام مديون اوست. كسي كه بارها خداوند به او سلام رساند، همسري چون علي مرتضي (ع) كه برترين انسان بعد از پيامبر و خانه زاد خداست. فرزنداني چون حسن و حسين (ع) سيدي شباب اهل الجنه، خود معصومه، پدر معصوم، همسر معصوم و فرزندان معصوم.
   • نبي مكرم اسلام، به دخترش فرمود: يا فاطمه خير الانبياء منا و هو ابوك خير الاوصيا منا و هو بعلك و منا سبطا هذه الامه و سيدي شباب اهل الجنه الحسن و الحسين و هما ابناك و الذي نفسي بيده، منا مهدي هذه الامه و هو من ولدك؛ اي فاطمه بهترين انبياء از ماست و او پدر توست بهترين اوصيا از ماست و او شوهر توست حسن و حسين سرور جوانان اهل بهشت از ماست و آنها فرزندان تو هستند قسم به خدائي كه جان من در دست اوست مهدي اين امت از ماست و او هم از فرزندان تو است.
   • فاطمه كوثر زلال و جوشان قرآن است. چونكه هر كس به در خانه او مراجعه كرد و به او توسل جست نااميد برنگشت. سند بزرگ اين فضيلت آيه مباركه « و يطعمون الطعام علي حبه مسكينا و يتيما و اسيراً» مي‌باشد، عموم راويان شيعه و سني شأن نزولي براي اين آيه نقل كرده اند كه حضرت زهرا (س) و اهل بيت طبق نذري كه كرده بودند، سه روز را روزه گرفتند. در حاليكه خود نيازمند بودند و علي (ع) سه من جو جهت افطار قرض نمود. هنگام افطار سائلي بر در خانه آمد و اظهار نياز كرد، حضرت فاطمه (س) و اهل خانه، مسكين را بر خود مقدم و سهم خودشان را انفاق كردند و خود با آب افطار نمودند، روز دوم هم موقع افطار يتيمي بر در خانه آمد و باز هم غذاي خود را به او بخشيدند و با آب افطار نمودند و روز سوم هم اسيري موقع افطار بر در خانه آمد و آن روز هم ايثار كردند و غذاي خود را انفاق نمودند و سوره دهر در شأن فضيلت اهل بيت نازل شد.

   ارتباط كوثر قرآن با كوثر بهشت

   يكي از حقايق كه در بين همه مسلمين شايع و در جوامع روايي و تفسيري شيعه و سني بصورت متواتر وجود دارد مسئله حوض كوثر در بهشت است كه نبي مكرم اسلام هم در حديث معروف و متواتر ثقلين فرمودند: اني تارك فيكم الثقلين كتاب الله و عترتي ان تمسكتم بهما لن تضلوا ابداً و انهما لن يفترقا حتي يردا علي الحوض56.

   دو ميراث گرانسنگ در ميان شما بر جاي من مي‌نهم، كتاب خدا و عترتم. اين دو از هم جدا نخواهند شد تا در حضو كوثر بر من وارد آيند، حوض كوثر نهري است كه مؤمنان براي لياقت يابي حضور در بهشت از آب پاك و پاك كننده آن مي‌نوشند تا لياقت ورود به حريم كبريايي را بيابند.

    

   اين كوثر بهشتي چه نسبتي با كوثر قرآن كه همان كوثر محمدي يعني وجود نازنين حضرت زهرا (س)، دارد؟

   درك اين مطلب مشكل است اما با توجه به حديث ثقلين شايد به همين اندازه بشود گفت كه: صاحب كوثر بهشتي رسول خدا و ساقي آن اميرمؤمنان و حقيقت آن باطن فاطمه زهرا (س) است. بنابراين حوض كوثر ميعادگاه قرآن و عترت است كه اتحاد و يگانگي قرآن و عترت آشكار مي‌شود، چرا كه حقيقت قرآن امري جداي از حقيقت اهل بيت نيست، بلكه يكي قرآن ناطق و ديگري قرآن صامت است.

   آري تجلي باطن و حقيقت فاطمه زهرا (س) در بهشت برين، سرچشمه كوثر است كه طهارت بخش بهشتيان براي فيض حضور الهي مي‌باشد.

   پس فاطمه، طاهره‌اي است كه طهارت بخش اهل بهشت، بتولي است كه لياقت بخش فيض حضور الهي، تقيه‌اي است تلاقي گاه قرآن و عترت با نبوت.

   او كيست كه هم قران را و هم نبوت را و هم امامت را در خود جاي داده است و در دوران زندگي كوتاهش هم تداوم بخش رسالت پدر و حفاظت بخش امامت و ولايت همسر و ايمن بخش كتاب خدا، استمرار دهنده خط رسالت و امامت است.

   شگفتا كه شگفتي و شيفتگي بشر را با تو پاياني نيست:

    

   نخل نبوت زتو شد بارور

   باغ امامت زتو شد پر شجر

   مهر تو رخشان زبلنداي عرش

   سفره تو گسترةْ عرش و فرش

   علت غايي به دو عالم تويي

   جوهرة عالم و آدم تويي

   خلق تو را امر تو را جان تــو راست

   جلوه‌ گه صورت جـانان تــو راست

    

   فصل لربك وانحر؛

   اكنون كه چنين است براي پروردگارت نماز بخوان و قرباني كن.

   اين كوثر و خير كثير و نعمت بزرگ، شكرانه عظيم هم لازم دارد و لذا فقط براي پرودگار خودت و منعم اين نعمت شكرگزار باش و در عمل هم نماز بخوان و سر به سجده شكر بگذار و هم خوني بريز و شتر قرباني كن.

   فاء در فصل، فاء تفريع است پس به خاطر اعطاء كوثر و عطيه الهي هم برترين عبادت را كه نماز باشد بجاآور و هم بزرگترين قرباني كه نحر شتر باشد انجام بده

  لربك يعني مربي اين كوثر رب توست. فاطمه را خدا تربيت كرده پس بخشنده و تربيت كننده اين عطيه، همان رب توست پس عبادت و قرباني را فقط براي او انجام بده.

  * نكته: روش بزرگان اين نيست اگر به كسي چيزي مي‌دهند در مقابل از او چيزي بخواهند اين از اشخاص بزرگ و كريم صحيح نيست تا چه رسد به خداوندي كه خالق كريم و كريمان است اما سؤال اين است اين دأب و روش بزرگان چرا در اين سوره مراعات نشد و خداوند متعال در مقابل اعطاء كوثر قرآن، به پيامبرش دستور مي‌دهد كه دو كار را انجام بدهد، هم نماز بخواند و هم خوني بريزد. اين دلالت ديگر بر عظمت آن عطيه الهي يعني و بلاعقب است.

  ان- از ادات تاكيد در ادبيات عرب است.

  هو ضمير فصل در ادبيات عرب براي تأكيد هم بكار مي‌رود.

  در زمان نزول قرآن دشمنان پيامبر، داراي فرزند و نوه و نتيجه زياد بودند بطوري كه طوائف بني‌اميه، بني‌عباس قابل شمارش نبودند59، اما نبي‌ مكرم اسلام داراي فرزند نبود. اين آيه مباركه كه در آن شرايط با دو تأكيد فرمود، حتماً دشمن تو ابتر و بلاعقب است و اين پيشگويي قرآن، الان محقق شده است و از اخبار غيبي و اعجاز قرآن به شمار مي‌آيد و به تعبير مرحوم علامه طباطبايي. اين از ملاحم و خبرهاي غيبي قرآن كريم است.60

  دشمنان پيامبر با مرگ فرزندان پسري، خوشحال، و انتظار مرگ آن حضرت را مي‌كشيدند تا با ارتحال او، اسلام هم برچيده شود. چونكه خيال مي‌كردند از پيامبر فرزندي نمانده كه راه او را ادامه دهد اما از بركت وجود كوثر قرآن علاوه بر اينكه نسل و ذريه پيامبر بوسيله فاطمه زهرا (س) در جهان گسترش يافت، آئين او و تمام معارف و احكام اسلام هم از يك منطقه خاص و محدود عبور كرده و جهان را فرا گرفته است و اسلام سه نفره به يك و نيم ميليارد مسلمان و يك كشور اسلامي به پنجره و هفت كشور اسلامي رسيده و اين هم از بركات و خيرات حضرت صديقه كبري، كوثر قرآن است.

  * نكته: هر كس فاطمه را دارد همه چيز دارد. اما اگر كسي فاطمه را نداشته باشد هيچ چيز ندارد و ابتر خواهد بود و چون پيامبر خدا فاطمه را دارد همه چيز دارد و دشمن پيامبر كه فاطمه را ندارد ابتر است و هيچ ندارد.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید