امروز شنبه, 30 تیر 1397 - Sat 07 21 2018

https://telegram.me/emamemobin

منو

تفسیر و علوم قرآنی

سبک زندگی فاطمی در حفظ ارزشهای اسلامی و ورود در حیطه اجتماع

سید جلال جلیلی نوش آبادی

چکیده:

رشد و توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هر جامعه مهمترین دغدغه رهبران حاکم است اما توسعه یافتگی کشورها، نیازمند شرایط، مبانی و معیارهایی است که مشارکت فعال و اثرگذار  همه شهروندان در صحنه های مختلف اداره جامعه از جمله آنها است اما شیوه و میزان این حضور ، با توجه به باورها و مطلوبیتهای اجتماعی تعیین می شود.گاه در جوامع غربی با استفاده از پروپاگاندای رسانه ای، حضور زنان در جامعه همدوش و یکسان با مردان تبلیغ می شود و گاه در اندیشه های شریعت مقدس، این حضور مورد سفارش قرار می گیرد و حتی چند سوره مستقل از قرآن کریم نظیر نسا، کوثر، مریم و... در خصوص نقش آفرینی زن در جامعه نازل می شود .

در آیات و روایات تاریخی اسلامی، حضور مؤثر زنان و مسئولیت های آنان در صحنه های اجتماعی به روشنی نمایان شده است که نمونه بارز آن، زندگی زنان بزرگی همچون حضرت مریم، حضرت خدیجه، حضرت زهرا و حضرت زینب سلام اله علیهم می باشد که علاوه بر نقش مادری و همسری، توانایی و صلاحیت انجام سایر نقش های اجتماعی را نیز داشتند.

به اعتبار آیات قرآن و تعالیم ائمه معصوم علیهم السلام، به حکم آنکه زنان، نیمی از پیكره اجتماع بشری هستند، نقش اساسی آنها را در رشد و تعالی انسان و جامعه انسانی مورد توجه قرار داده است، در حالی که برخی نظام های اجتماعی با طرح تئوری های جامعه شناسانه و به اصطلاح مدرن و با شعار فمینیسم، بهانه حضور بی حد و حساب زن در  جامعه را عنوان میکنند.

مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان، سابقه طولانی دارد، چنانکه در تاریخ اسلام به مواردی برمی خوریم که بانوان مسلمان با مشارکت فعال در صحنه هایی که ضرورت می یافت، از طریق خطابه، مبارزه و حتی حضور در میدان جنگ نقشهای مؤثری ایفاء می کردند اما صاحب نظران معاصر، سابقه مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان را به دوران انقلاب فرانسه نسبت می دهند و در ایران نیز به اواخر قرن نوزدهم و بخصوص انقلاب مشروطیت برمی گردد.

آنچه در این مقاله به آن پرداخته شده است، حضور موثر و هدفمند زن به اعتبار تعالیم آسمانی است.

 

سرفصلها:

 

چکیده، کلید واژه، مبانی تئوریک مشارکت زنان در جامعه، سابقه تاریخی، تفاوت حقوق زن از نظر اسلام و مکاتب غربی، اسلام و کرامت واقعي زن‏ و مقایسه با غرب،نتیجه ، منابع

 

 

منبع:

هاشمیان فر، جمشید ، رضایت جوانان و گرایش آن ها به الگوی خودی

شرفی، محمدرضا ، جوان و نیروی چهارم زندگی

امام خمینی،  روح الله،صحیفه نور، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

امام خمینی، در جستجوی راه از کلام امام، امیرکبیر.

شهیدی، جعفر، حضرت فاطمه زهرا

شریعتی، علی، فاطمه فاطمه است

جوادی آملی، عبداله، زن در آینه ی جلال و جمال

بشیریه، حسین، جامعه شناسی سیاسی، (تهران، نشر نی،

بوترابی، خدیجه، دایرة المعارف تشیع، جایگاه اجتماعی و سیاسی زن در اسلام ،

علاّمه شيخ عبداللّه بحراني، عوالم العلوم،

شيخ علي نمازي، مستدرك سفينة البحار،

ابوالحسن فاضل مرندي، مجمع النّورين

علاّمه مجلسي، بحارالانوار،

مجله پیام زن، یزدانی ، عنایت اله،اسفند 1375، شماره 60 ،

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید