امروز چهارشنبه, 30 خرداد 1397 - Wed 06 20 2018

https://telegram.me/emamemobin

منو

تفسیر و علوم قرآنی

امام زمان عجل الله تعالى فرجه در کلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم

1- پیامبر اکرم (ص) : مهدی از فرزندان من است اسم او اسم من و کنیه او کنیه من است ، از نظر اخلاق و رفتار شبیه ترین مردم به من است ، برای او غیبت و حیرتی است که امتها در آن گمراه شوند ، سپس مانند شهاب ثاقب پیش اید و زمین را پر از عدل و داد نماید همانگونه که پر از ظلم و جور شده باشد.

2- امام محمد باقر (ع) از پیامبر اکرم (ص) روایت می کند که فرمود: خوشا بر احوال کسی که قائم اهل بیت مرا ادراک کرده و در غیبت و پیش از قیامش پیرو او باشد ، دوستانش را دوست بدارد و با دشمنانش دشمن باشد ، چنین کسی در روز قیامت از رفقا و دوستان من و گرامی ترین امت من خواهد بود.

3- امام علی (ع) از حضرت محمد (ص) روایت می کند که حضرت فرمودند : برترین عبادت انتظار فرج است.

4- ابن عباس از رسول خدا (ص) روایت کرده که فرمود : علی بن ابی طالب پس از من امام امت و خلیفه من بر انان خواهد بود و قائم منتظری که زمین را پر از عدل و داد نماید همانگونه که پر از ظلم و جور شده باشد از فرزندان اوست و قسم به خدایی که مرا بشیر و نذیر مبعوث فرمود کسانی که در دوران غیبتش بر اعتقاد بدو ثابت باشند از کبریت احمر کمیاب ترند ؛  آنگاه جابربن عبدالله انصاری گفت : آیا قائمی که از فرزندان توست غیبت دارد؟ فرمود : به خدا چنین است تا در آن غیبت مومنان باز شناخته شده و کافران نابود شوند ، ای جابر! این امر از امور الهی و سری از اسرار ربوبی و مستور از بندگان خدا است ، مبادا در آن شک کنی که شک در امر خدای تعالی کفر است.

5- از امام صادق (ع) روایت است که پیامبر اکرم (ص) به علی (ع) فرمود : ای علی ! بدان که شگفت انگیزترین مردم از جهت ایمان و عظیم ترین آنها از روی یقین ، مردمی هستند که در آخرالزمان خواهند بود پیامبر را ندیده اند و از امام نیز محجوبند ، اما به سوادی که بر بیاضی رقم خورده است ایمان دارند.

منبع: کمال الدین و تمام النعمه ، ج ۱ ، باب ۲۵

6- پیامبر اکرم (ص) فرمودند :
خداوند از بندة مؤمنش قول گرفته که سختی ها را در دنیا به جان بخرد آن گونه که نان آوران خانه از زیر دستان خود پیمان می گیرند که در غیبت او چهار چوب های مورد نظر را محترم دارند. هر چه به زمان ظهور نزدیکتر می شوید به افکار و اعمالتان پوشش تقیة بیشتری دهید.

منبع :‌ کتاب بحارالانوار جلد 67

 

حدیث ظهور 

7- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) : مردم ! بشارت باد بر شما فرج (( مهدی )) (عج) ، چون وعده خدا تخلف پذیر نیست و حکم او برگشت ندارد و او حکیم و آگاه است و براستی فتح الهی نزدیک است.

یوم الخلاص صفحه 226

8- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) : خوشا به حال کسانی که در غیبت حضرت مهدی (عج) صبور باشند و خوشا به حال کسانی که در محبت ورزیدن در راه اهل بیت (ع) استوار ماندند ، خداوند آنها را در کتابش این طور توصیف نموده است : سوره مجادله آیه 22 (( آنها که به جهان غیب ایمان آوردند )) آنها حزب الله هستند ، آگاه باشید به درستی که حزب الله رستگار است.
بحارالانوار جلد 52 صفحه 143

9- رسول خدا (صلی الله علیه و آله) : برترین عبادت انتظار فرج است.

بحارالانوار جلد 52 صفحه 122

 

10- قال النبی ( صلّی الله علیه و آله): لا تذهبُ الدنیا حتی یقوم بامر اُمتی رجلٌ من ولد الحسین یَملأُ عدلاً كما مُلِئت ظُلماً و جَوراً. ـ « بحارالانوار، ج 51، ص 66»

11- پیامبر اكرم ( صلّی الله علیه و آله) فرمودند:«دنیا به پایان نمی رسد تا مردی از فرزندان حسین (علیه السّلام)عهده دار مسائل و مصالح امتم گردد او زمین را آنچنان كه پر از ظلم و جور شده، پر از عدل می كند.

12- قال رسول الله ( صلّی الله علیه و آله) لِفاطمه فی مرضِهِ: و الّذی نفسی بیده لابُدَّ لِهذِهِ الاُمَّهِ مِن مهدیٍ و هو و اللهِ مِن وُلدِكِ. ـ «

بحارالانوار، ج 51، ص 67»

13- پیامبر اكرم ( صلّی الله علیه و آله) در مریضی كه منجر به وفاتشان شد به فاطمه فرمودند: قسم به آن كسی كه جانم در دست اوست حتماً مهدی و هدایت گری برای این دست می آید و قسم به خدا او فرزند تو است.

14- قال رسول الله ( صلّی الله علیه و آله): والّذی بَعَثَنی بالحقِّ نبیاً لولم یبقِ من الدنیا الا یومٌ واحدٌ لا طالَ اللهُ ذلك الیومَ حتی یُخرُجَ منه وَلَدی المهدیُّ فَیَنْزِلُ روحُ الله عیسی بن مریم (علیه السّلام) فَیُصلِّی خَلْفَه. ـ

بحارالانوار، ج 51، ص 71

15- پیامبر اكرم ( صلّی الله علیه و آله) فرمودند: قسم به آن كس كه مرا به حق به نبوت مبعوث كرد اگر از دنیا جز یك روز باقی نماند آن روز را طولانی می كند تا فرزندم مهدی در آن روز قیام كند پس عیسی بن مریم فرود می آید و پشت سرش نماز می خواند.

16- « انَّ خُلَفائی و اوصیائی و حُجَجِ اللهِ علی الخَلقِ بعدی اثنا عشر اوَّلُهم اخی و آخِرُهم وَلَدی.»
پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمودند: همانا جانشینان و اوصیاء من و حجت های الهی بر مردم بعد از من دوازده نفرند اولی آنها برادرم (علی) و آخرینشان فرزندم می باشد.

 

منابع:
1- بحارالانوار، ج 51، ص 71
2- اعلام الوری ،ص391
3- کشف الغمة ،ج2 ،ص507
4- کمال الدین ، ج1 ،ص280 ،باب 24
5- المناقب ،ج1 ،ص296

 

17- « ابشروا بامهدی، رجل من قریش من عترتی، یخرج فی اختلاف من الناس و زلزال فیملا الارض قسطاً وعدلاً کما ملئت ظلماً و جور» 1
شما را مژده می دهم به مهدی، مردی قریشی از خاندان من، در روزگاری که مردم گرفتار اختلاف و تزلزل هستند سر بر می دارد و زمین را از عدل و داد پر می کند همان طور که با جور و ستم پر شده است.

 

منبع:

میزان الحکمه، محمدی ری شهری، ترجمه: حمیدرضا شیخی،ج ۱،ص۳۳۴٫

 

18- « طوبی لمن ادرک قائم اهل بیتی و هو مقتد به قبل قیامه ،یتولی ولیه و یتبرا من عدوه و یتولی الائمه الهادیه من قبله ،اولئک رفقائی و ذوو ودی و مودتی و اکرم امتی علی .»
خوشا به حال کسی که قائم اهل بیت مرا درک کند و پیش  از قیامش به او اقتدار نماید .دوست اورادوست بدارد و از دشمن وی بیزاری جوید و ولایت امامان هدایتگر پیش از او را نیز بپذیرد.اینان دوستان من و مورد علاقه و محبت من و گرامی ترین امت من در نزد من هستند.

 

منابع:

1- بحار الانوار،ج52،ص129
2- غیبة الطوسی ، ص456
3- کمال الدین و تمام النعمة ، ج1 ، ص286 ، باب 25

 

19- «لا تقوم الساعه حتی یقوم القائم الحق منا و ذلک حین یاذن الله عزوجل له ومن تبعه نجی و من تخلف عنه هلک…»
روز قیامت برپانخواهد شد تا اینکه قائم به حق از ماست قیام کند و این امر هنگامی محقق می شود که   خدای بزرگ با او اجازه قیام دهد و هر کس از او اطاعت کند نجات یابد و هرکس از وی سرپیچی کند نابود شود .

منابع:
1- بحار الانوار ،ج51،ص 65
2- دلائل الامامة ،ص239
3- عیون الاخبار ،ج2 ،ص59 ،باب 31
4- کفایة الاثر ،ص106

 

20- أنا سيد النبيين و علي بن أبي طالب سيد الوصيين و ان أصياني بعدي اثنا عشر، أولهم علي بن ابي طالب وآخرهم المهدي.»
از پيامبر گرامي آورده اند که فرمود:
من سالار پيامبرانم و علي سالار جانشينان پيامبران و جانشينان من دوازده نفر مي باشند، نخستين آنها علي عليه السلام فرزند ابي طالب و آخرينشان فرزندم مهدي عليه السلام.

 

منابع:
1- عیون اخبارالرضا، ج1 ، ص64
2- کمال الدین و تمام النعمة ، ج1 ، ص280
3- کشف الغمة فی معرفة الائمه ، ج2 ، ص509

 

21- « ان خلفائي و اوصيائي و حجج الله علي الخلق بعدي اثنا عشر: أولهم علي و آخرهم ولدي المهدي، فينزل روح الله عيسي بن مريم، فيصلي خلف المهدي و تشرق الارض بنور ربها و يبلغ سلطانه المشرق و المغرب.»
جانشينان من و حجتهاي خدا بر بندگان پس از من، دوازده نفرند. نخستين آنها علي بن ابي طالب است و آخرينشان پسرم مهدي(عج) است.
(پس از ظهور او) عيسي بن مريم از آسمانها فرود آمده و به امامت او نماز مي گذارد و زمين و زمان به نور پروردگارش روشن مي گردد و حکومت مهر و عدل او، جهان را از شرق تا غرب زير پوشش مي گيرد.

 

منابع:
1- کمال الدین و تمام النعمة ، ج1 ، ص280
2- بحارالانوار ، ج51 ، ص71

 

 پرچم پیامبر صلی الله علیه و آله

22- حضرت مهدی (ع) با پرچم پیامبر (ص) ظهور می کند. 1 امام صادق (ع) درباره پرچم پیامبر (ص) فرمود: جبرئیل در روز بدر، آن پرچم را برای پیامبر آورده و حضرت آن را گسترد و به اهتزاز در آورد. آن گاه پس از پیروزی، آن را پیچید و به امیر مؤمنان (ع) داد و روز جنگ بصره، نزد آن حضرت بود. در آن جا آن پرچم را گسترد و پس از رسیدن پیروزی از جانب خدا، بار دیگر آن را بست و به امام راستین پس از خود سپرد… و هم اکنون آن پرچم پیروزی بخش، نزد ما خاندان پیامبر است و کسی آن را نخواهد گشود تا قائم ما قیام کند و آن گاه است که او پس از قیام، آن پرچم ویژه پیامبر (ص) را خواهد گشود.2

 

منابع:

1.غیبه نعمانی، ص 238
2.غیبه نعمانی، ص 307
3- موعودنامه(فرهنگ الفبایی مهدویت)/مجتبی تونه ای/انتشارات مشهور/ص192

 

زره پیامبر صلی الله علیه و آله

زره پیامبر (ص) از مواریث انبیاء است که همراه حضرت مهدی (ع) می باشد. امام صادق (ع) فرمود: زره رسول خدا (ص) درست به بدن حضرت قائم (ع) اندازه است، و حال آن که بر بدن برخی ائمه اندازه نبود (یا کوچک تر بود یا بزرگتر) از اخبار چنین بر می آید که در نزد ائمه (ع) دو زره بود؛ یکی از آنها علامت امامت بود که بر بدن هر امامی اندازه بود، و دیگری علامت حضرت قائم (ع) بود که اندازه نبود، مگر بر بدن آن حضرت. 1

 

منابع:

1.نجم الثاقب، باب سوم
2- موعودنامه(فرهنگ الفبایی مهدویت)/مجتبی تونه ای/ص376

 

محبوب پیامبر خدا

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به عنوان اشرف انبیاء و آخرین فرستاده الهی، دارای مقام و منزلتی بس رفیع و بلند در نظام آفرینش است و همانگونه که در روایت پیشین اشاره شد; خداوند محبت حضرت مهدی علیه السلام را به آن حضرت توصیه فرموده بود; بنابراین جای شگفتی نیست که حضرتش درباره آخرین جانشین خود از بزرگترین واژگان محبت آمیز; یعنی «بابی وامی پدر و مادرم فدای او» بهره برده باشد، آنجا که می فرماید: «بابی وامی سمیی وشبیهی وشبیه موسی بن عمران علیه جیوب النور . . . ; پدر و مادرم فدایش باد که او هم نام من و شبیه من و شبیه موسی بن عمران است که بر او نورهایی احاطه دارد .»
دامنه علاقه به حضرت مهدی علیه السلام به جایی رسیده است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله; انکار مهدی علیه السلام را همچون انکار خود دانسته و فرمودند: «من انکر القائم من ولدی فقد انکرنی  ; هر آنکس که قائم از فرزندان مرا انکار کند، مرا انکار کرده است .» و هشتمین پیشوای شیعیان به نقل از پدران خود از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله روایت کرده است که آن حضرت فرمود: «بابی ابن خیرة الاماء  ; پدرم فدای فرزند بهترین کنیزان عالم باد .»

 

منابع:

1-  علی بن محمد خزاز قمی، کفایة الاثر، انتشارات بیدار، قم، ص 156 .
2-  شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمة، دارالکتب الاسلامیة، قم، ج 2، ص 412، ح 39 .
3- شیخ کلینی، الکافی، دارالکتب الاسلامیة، ج 1، ص 323 .

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید