امروز دوشنبه, 28 خرداد 1397 - Mon 06 18 2018

https://telegram.me/emamemobin

منو

تفسیر و علوم قرآنی

حجاب ستیزی در کشورهای اسلامی

  • نوشته شده توسط modir
  • دسته: مناسبت ها
  • بازدید: 1084

حجاب

يكي از راهبردهاي مهم غرب در مبارزه با فرهنگ معنوي اسلام كه امروزه در سرتاسر دنيا خواهان پيدا كرده است مبارزه با حجاب است.

 

حجاب در اسلام، تجلی بخش تمامی ارزش‌های روحی و روانی زن محسوب می‌شود. حجاب مانند سدی، افراد را از طمع و هوس‌های دیگران محفوظ می‌دارد. مولای عارفان علی(علیه السلام)در بیان گهربار خود می‌فرمایند: «فَإِنَّ شِدَّةَ الْحِجَابِ أَبْقَی عَلَیْهِنَّ [1] همانا حجاب و پوشش کامل، زنان را سالم‌تر و پاک‌تر نگاه خواهد داشت.»
طبق یک قانون نانوشته هر چقدر شیء یا موجودی ارزشمندتر باشد، محافظت از آن ضروری‌تر خواهد بود. هیچ صاحب گنج و گوهری، جواهرات خود را بدون محافظ، در معرض دید رهگذران نمی‌گذارد تا بدرخشد و جلوه کند، به همین خاطر خداوند متعال می‌فرماید: «وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلی‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ[نور/31]و به زنان با ایمان بگو چشم از نگاه به مردان اجنبی فرو بندند و فرج‌های خویش را حفظ کنند و زینت خویش را جز آن چه آشکار است، آشکار نسازند و باید که روپوش هایشان را به گریبان‌ها کنند و زینت خویش را نمایان نکنند.»

دو روی یک سکه
حجاب ستیزی، پروژه‌ای است که دشمنان اسلام ناب محمدی، برای تضعیف اعتقادات و باورهای مسلمانان، در حال رقم زدن آن هستند. این پروژه‌ در کشورهای مسلمانان منطقه، به خوبی اجرا شد. در بعضی از کشورهای به اصطلاح اسلامی، حجاب اختیاری شده و تردد زنان و دختران بی‌حجاب آزاد اعلام شد. کشوری هم‌چون عربستان با توجه به اماکن مذهبی که در آن وجود دارد، فقط پوسته به ظاهر اسلامی، به خود گرفت و در باطن بی‌حجابی زنان و دختران در هتل‌ها و مراکز تفریحی به شدت افزایش پیدا کرده، به نحوی که فضای حاکم در این مناطق هیچ فرقی با کشورهای غربی ندارد. «ریاض زن‌ها حق ندارند بدون یک مرد در خیابان‌ها راه بروند و از خانه خارج شوند و وضع حجاب هم در خیابان‌ها بسیار سفت و سخت است؛ اما این ظاهر قضیه است؛ چرا که کمی فراتر از فضای خیابان‌ها، اصلاً فضا شکل دیگری دارد، داخل رستوران‌ها و هتل‌ها، همین زن‌های روبنده دار عرب، کاملاً بدون حجاب ظاهر می‌شوند، به طوری که فضا با غرب هیچ تفاوتی نمی‌کند.»[2] در نتیجه پروژه حجاب ستیزی در کشورهای منطقه، مخصوصاً در کشور رژیم ملعونه آل سعود، به خوبی پیاده شده است و امروزه دشمنان اسلام ناب محمدی تمام تلاش خود را برای پیاده کردن این پروژه در ایران اسلامی دارند تا استکبار ستیزی مردم ولایت مدار ایران، کم رنگ شود و شخصیت زنان و دختران این مرز و بوم از بین برود و نگاه جوانان ولایت مدار ایران اسلامی به انحراف کشیده شود. خداوند متعال در این باره می‌فرماید: «قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکی‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعُونَ؛ [نور/۳۰] به مؤمنان بگو چشم‌های خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ کنند این برای آنان پاکیزه ‏تر است خداوند از آنچه انجام می‌‏دهید آگاه است!»

سه اثر فردی و اجتماعی حجاب
خداوند متعال، با توجه به حکمت و معرفت بی‌انتهای خود برای محفوظ ماندن و به کمال رسیدن انسان دستوراتی صادر کرده است، حجاب از جمله این دستورات است. برای فوائد حجاب موارد فراوانی ذکر کرده‌اند که در این جا، به سه مورد از آن اشاره خواهیم کرد:

1-ایجاد امنیت و آرامش
حجاب با آرامشی که در جامعه ایجاد می‌کند، موجب فرو کش کردن شهوات، در جامعه می‌شود و از جنایات و آسیب‌های مختلف جلوگیری می‌کند تا جامعه در یک فضای آرام به پیشروی خود ادامه دهد.

2-ارزش آفرینی برای زن
 یکی از اثرات و فوائد حجاب برای زن، ارزش آفرینی و قیمت پیدا کردن مقام زن در جامعه و خانواده است.

3-استواری اجتماع
زمانی که زنان در جامعه حضور پیدا کنند و حجاب خود را حفظ کرده و به فعالیت بپردازند، بدون شک استواری و آرامش این جامعه به نحوی است که شهوت و هوسرانی دیگر در آن جای ندارد و امنیت اخلاقی حرف اول در آن جامعه خواهد زد.
کلام آخر
بدون شک رعایت حجاب و پوشش در هر جامعه‌ای، باعث عظمت و شخصیت پیدا کردن زنان و دختران آن جامعه می‌شود. دشمنان اسلام ناب محمدی با حجاب ستیزی سعی دارند شخصیت و عظمت زن را لگد مال کنند،تا با تضعیف و به انحراف کشیدن جامعه زنان، جامعه مردان را نیز به فساد و تباهی بکشانند.

منبع:
[1] نهج البلاغه، سید رضی، علی دوانی، ناشر: بنیاد نهج البلاغه، سال چاپ:  1359، نامه 31.
[2] اعترافات شهر خدا،  سید مجید حسینی، ناشر: سوره مهر، سال چاپ: 1392، ص36.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید