امروز جمعه, 31 فروردين 1397 - Fri 04 20 2018

https://telegram.me/emamemobin

منو

تفسیر و علوم قرآنی

سری جدید سلسله نشستهای سبک زندگی اسلامی با موضوع محیط زیست و آب در متون دینی با محوریت قرآن و نهج البلاغه(دوشنبه ها بعد از نماز مغرب و عشا، مسجد محمدیه اصفهان)

  • نوشته شده توسط modir
  • دسته: مناسبت ها
  • بازدید: 134

وَ جَعَلْنا مِنَ الْماءِ كُلَّ شَيْ‌ءٍ حَيٍّ

و هر چيز زنده را از آب پديد آورديم (سوره مبارکه انبیا آیه 30)

آب از بدو پیدایش حیات، نقش اساسی در ادامه زندگی و طبیعتا درموجودیت انسان‌ها ایفا نموده است و نقش آن در پیدایش و رشد حیات در نظریههای علمی مورد تایید قرار گرفته است. لازم به ذکر است که در طول تاریخ آب عامل مهمی درشکل‌گیری تمدن‌ها، روش زندگی بشر، توسعه تکنولوژی، زبان و‌ فرهنگ بوده است و همچنین بشر را به ایجاد شاهکارهای فوق‌العاده مهندسی سوق داده است که از آن جمله می‌توان به ساخت سدهای کوچک، چاه‌ها و قنات‌ها و لوله‌کشی‌های سفالینی باقیمانده که مصداقی از شاهکارهای مهندسی در گذشته می‌باشد، اشاره نمود. پیدایش و بقای گروه‌های مختلف انسانی در طول تاریخ به قدری با وجود آب عجین بوده است که جایگاه آب در فرهنگ‌های گوناگون بشری به تناسب شرایط اقلیمی، موقعیت طبیعی و چگونگی و مقدار منابع آب در دسترس، میزان پیشرفت فناوری و نیز شیوه معیشت در سرزمین‌های مختلف به نحو مشهودی قابل مشاهده است. آب و مدیرت منابع آب به عنوان یک اصل اساسی در زندگی بشری همواره مطرح بوده و هست به شکلی که در ادیان الهی،آب را اولین پدیدهای میدانند که خداوند خلق نموده و معتقد هستند که سایر موجودات نیز به نحوی از آب ایجاد شده‌اند. دین اسلام به عنوان آخرین و کامل‌ترین دین آسمانی، بیش ازسایر ادیان و از جهات گوناگون درمورد آب و مدیریت آن بحث نموده است. هدف از این مقاله بررسی اهمیت و ارزش آب و مدیریت آن از نظر اسلام و قرآن کریم است. که مروری اسنادی با استفاده از روش کتابخانه‌ای و با بهره‌گیری از قرآن، احادیث، متون دینی و بررسی مقالات خواهد بود. براین اساس، تطابق مبانی علمی و نظری مبنی برحفاظت ازمنابع آب به عنوان پیش شرط توسعه پایدارکه درسه دهه اخیر به عنوان یک اصل اساسی در مدیریت منابع آب درنظرگرفته شده است، باآیات قرانی و احادیث وارده در این خصوص به عنوان ارزش‌گذاری دین مبین اسلام به این ماده حیاتی و مدیریت آن همپای دیگر ارزش‌های دینی پرداخته خواهد شد

 

به گزارش امور فرهنگی موسسه تخصصی دینی امام مبین ، پیرو جلسات سبک زندگی اسلامی ، سری جدید این جلسات از دوشنبه 20 فروردین 97 با موضوع محیط زیست و آب در متون دینی با محوریت قرآن و نهج البلاغه شروع خواهد شد این جلسات هر هفته روزهای دوشنبه بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد محمدیه اصفهان و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین صادق زاده مدیر موسسه تخصصی دینی امام مبین برگزار می شود.

زمان : دوشنبه ها بعد از نماز مغرب و عشا

مکان : خیابان جی،خیابان همدانیان،مسجد محمدیه اصفهان

کانال تلگرام موسسه:emamemobin110@

کانال تلگرام مسجد محمدیه اصفهان : MohammadiaMosqueOfIsfahan@

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد